Opportunity z największym pozaziemskim przebiegiem

Przejechał już ponad 42 kilometry. Przekroczył długość maratonu i jest absolutnym rekordzistą. Łazik Opportunity pobił należący do Rosjan od ponad 40 lat rekord przebytej drogi na pozaziemskim lądzie. Marsjański pojazd, mimo znacznie mniej optymistycznych założeń (miał działać przez 90 dni i przejechać kilkaset metrów), jeździ po powierzchni Marsa już ponad 11 lat…i nie zamierza przestać.

Przez długi czas w rankingu przewodził rosyjski łazik księżycowy Łunochod 2, który działał znacznie krócej niż poprzednik Łunochod 1, jednak przesłał 86 obrazów panoramicznych i aż 80 000 zdjęć, przemierzając w tym samym czasie sporą odległość – 39 km (trzy razy większą niż jego poprzednik). Zakończenie misji ogłoszono oficjalnie 4 czerwca 1973 i aż do teraz “chodzący po Księżycu” dzierżył rekord.

Łunochod 2

Co ciekawe, w momencie bicia rekordu, Opportunity mijał niewielki, nienazwany wcześniej krater, który po tym wydarzeniu otrzymał miano “Łunochod 2”. Ciekawe czy Rosjanie odebrali to jako chęć upamiętnienia poprzedniego rekordzisty czy raczej sarkastyczny żart Amerykanów.

Czy rekord Opportunity jest zagrożony w najbliższej przyszłości? Nie. Łazik Spirit, który pojawił się na powierzchni Marsa 21 dni wcześniej, już od 5 lat nie działa. Do momentu zatrzymania przejechał 7,73 km. Łazik Curiousity jest większy, szybszy i sprawniejszy ale właśnie jego wielkość sprawia, że same panele słoneczne nie byłyby w stanie dostarczyć niezbędnej ilości energii więc wyposażono go w reaktor termoelektryczny, który niestety ma swój czas “przydatności do użycia”. Curiousity będzie jeździł po powierzchni Marsa do czasu wyczerpania baterii. Do tej pory przejechał ok. 10 km.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.