Lista zatwierdzonych zwyczajowych nazw gwiazd

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła oficjalnie nazwy 227 gwiazd. Organizacja skupiająca zawodowych astronomów z całego świata postanowiła sformalizować nazewnictwo gwiazd i oficjalnie usystematyzować nazwy stosowane dla wielu z nich od stuleci.

W maju 2016 r. władze Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) ogłosiły powstanie specjalnej grupy roboczej ds. nazw gwiazd (Working Group on Star Names – WGSN). W jej skład weszło ośmioro astronomów z różnych krajów. Ich zadaniem jest przeanalizowanie nazewnictwa gwiazd pod kątem historycznym i kulturowym w celu skatalogowania oficjalnych nazw gwiazd i ustalenia jednolitej pisowni dla nich. W przyszłości grupa opracuje też kryteria i procedurę nadawania nowych nazw dla najbardziej znaczących obiektów gwiazdowych.
Już pod koniec 2015 roku 14 gwiazd otrzymało swoje oficjalne nazwy w ramach akcji NameExoWorlds. W tym gronie znalazły się słońca, które posiadają planety pozasłoneczne. Dalszym krokiem była chęć usystematyzowania pozostałych nazw gwiazd.
Etymologia nazw może być różna, ale przyjęto pewne podstawowe kryteria. Generalnie preferowane są nazwy krótsze, jednowyrazowe oraz takie, które mają swoje korzenie w dziedzictwie astronomicznym, historycznym lub kulturowym. Ma to na celu zachowanie ciągłości nazewnictwa na przestrzeni długiej historii astronomii.

Doniosłość akcji porównywana jest z zatwierdzeniem 88 gwiazdozbiorów w 1922 roku.

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.