23 pytania do administratora NASA

Niecałe 3 tygodnie temu, serwis IFLS poprosił swoich fanów o propozycje pytań do Charlesa F. Boldena Jr administratora NASA. Spośród tysięcy propozycji wybrano 23, na które odpowiedział w ekskluzywnym wywiadzie. Wszystkie 23 na filmikach, streszczenie i tłumaczenie 15 z nich poniżej.

Star Trek czy Gwiezdne Wojny? Co z napędem WARP i życiem pozaziemskim? Komu (a raczej czemu) powinna być przyznana Nagroda Nobla? Zapraszam do lektury 🙂

Czy NASA pracuje nad napędem WARP?

Według mojej wiedzy, nie ma takiego tematu – ale to nic nie znaczy. Oczywiście jesteśmy otwarci na propozycje rozwiązań, które zmienią nasze myślenie o kosmicznym napędzie. Może to być coś w rodzaju napędu WARP, napędu jonowego czy napędu VASIMR, więc nie bagatelizujemy niczego.

Czy NASA ma jakieś wytyczne, na wypadek spotkania obcych w kosmosie?

To jest dobre pytanie. Nie wiem, ale postaram się dowiedzieć od kogoś lepiej poinformowanego. Prawdopodobnie nie mamy wytycznych, ponieważ nie myślimy realistycznie o spotkaniu kogoś takiego jak ty czy ja.

Mamy za to wytyczne postępowania z pozaziemskimi drobnoustrojami, jeśli je znajdziemy. Mamy wytyczne, które uniemożliwiają nam, na przykład, na Marsie podejście zbyt blisko do miejsc, które mogą być źródłem organizmów żywych, ponieważ nie chcemy skazić takiego obszaru.

Czy zgadzasz się z Stephenem Hawkingiem, który powiedział, że ludzkość musi skolonizować inne planety w naszym Układzie Słonecznym, jeśli chce przetrwać?

Jak ktoś może nie zgadzać się z Stephenem Hawkingiem! Podobnie jak on, wierzę, że gatunki, które chcą przetrwać dłuższy okres czasu muszą być multiplanetarne. Tak zgadzam się z nim, że musimy wydostać się z tej planety, lub przynajmniej wykazać zdolność do ewakuacji z niej.

Gdyby mógł pan wskazać jedną rzecz, którą przeciętny obywatel powinien wiedzieć o NASA?

Chciałbym, żeby wszyscy wiedzieli, że spędzamy każdą minutę każdego dnia próbując zaprzęgnąć naukę, technologię i inżynierię, tak, żeby życie na tej planecie stało się lepsze dla każdego z was. To jest nasz cel.

Czy widzi pan NASA w roli “obrońcy nauki i kształcenia naukowego”?

Nie sądzę, że naszą rolą powinna być “ochrona” nauki. Myślę, że naszym zadaniem jest kontynuowanie dążenia do doskonałości naukowej i udostępnianie naszego dorobku, który obejmuje ISS, obserwatoria na całym świecie, laboratoria, itp.

Gwiezdne Wojny czy Star Trek?

Jestem prawdziwym fanem Stara Treka, bo lubię Federację. Myślę, że to jest coś, co mamy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jestem wielkim zwolennikiem pokoju na świecie, nie tylko na naszej planecie, ale we wszystkich aspektach i myślę, że ISS jest moim faworytem do Pokojowej Nagrody Nobla, z powodu tego co zrobiliśmy na stacji biorąc pod uwagę wszystko inne co się dzieje tu na Ziemi. Dlatego jestem zdecydowanie “Trekkie”.

Matt Damon w “Marsjaninie”

Dlaczego wciąż wysyłacie Matta Damona w kosmos*? Musieliśmy go ratować dwa razy. Wybrałbym go, bo jest świetnym przedstawicielem ludzi beztroskich i innowacyjnych, których mamy wśród naszych astronautów, jak widzieliśmy w “Marsjaninie”.

*Matt Damon zagrał w 2015 roku w “The Martian”, a także w zeszłorocznym “Interstellar”.

Kto był pańskim bohaterem z dzieciństwa?

Mój tata. Był moim moim bohaterem numer jeden w dzieciństwie. Był niesamowitym tatą i był moim trenerem footballu w szkole, więc miałem dwóch niesamowitych ludzi w jednym.

Kiedy mówimy o bohaterach science fiction, kocham Bucka Rodgersa. Nigdy nie marzyłem o tym, że sam polecę w kosmos, ale zawsze podziwiałem, że mógł wejść do statku kosmicznego i po prostu lecieć na Marsa. A potem, jak byłem starszy, zacząłem podziwiać bohaterów, takich jak John Kennedy.

Czy kosmici istnieją?

Nie wiem. Jestem osobą, która wierzy, że istnieje życie we wszechświecie, więc myślę, że znajdziemy ślady mikroorganizmów obcego pochodzenia w wielu miejscach, które o to podejrzewamy. To może być ocean Europy, to może być Enceladus. Miejmy nadzieję, że znajdziemy coś na Marsie, ponieważ robimy tam coraz więcej, na razie automatycznie, ale w końcu wyślemy tam ludzi.

Na ile procentowo jest prawdopodobne, że załogowa misja NASA na Marsa nastąpi w tym stuleciu?

Jestem wiecznym optymistą, więc powiedziałbym, że na 100 procent. Wiek się dopiero zaczął, mamy dopiero 2015 rok, więc myślę, że jeśli ludzkość nie zadecyduje “nie ruszamy się z tej planety bez względu na wszystko” będziemy na Marsie bez problemu w pierwszej połowie tego stulecia.

Jaki najstraszniejszy moment w przestrzeni kosmicznej przeżył pan jako astronauta?

Najstraszniejsza rzecz zdarzyła się w trakcie mojego drugiego loty [w roku 1990], kiedy umieszczaliśmy na orbicie Teleskop Hubble’a, i pojawił się problem z jedną z baterii słonecznych, więc dostałem polecenie przygotowania Bruce’a McCandlessa i Cathy Sullivan do wyjścia na zewnątrz. Skończyło się tym, że nie musieli wychodzić ale dla mnie jako tego, kto miał ich ubierać i upewniać się, że ich kostiumy są szczelne i w ogóle perfekcyjnie przygotowane, straszna była świadomość, że ich życie zależało od tego, czy dobrze wykonałem moją pracę.

Powinniśmy mieć prawo do kopalni na planetoidach?

Myślę, że w ramach jakiegoś systemu zarządzania, czy to Narodów Zjednoczonych czy jakiegoś innego międzynarodowego organu, z ustalonymi zasadami dla takiego górnictwa. Myślę, że jest to niezbędne.

Jakie astronomiczne osiągnięcie chciałby pan zobaczyć w swoim życiu?

Wielka rzecz, jaką chcę zobaczyć, to bezpieczne umieszczenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba na swoim “stanowisku obserwacyjnym” w 2 Punkcie Lagrange’a milion mil od Ziemi [w 2018 roku].

Jaki jest plan NASA na wypadek dużej burzy słonecznej?

Najważniejsza sprawa to prognozowanie i przewidywanie, żeby można było wzmocnić statek kosmiczny i obrócić w takim w kierunku, który może umożliwić przetrwać burzę. Nie ma sposobu, żeby zapobiec tego typu naturalnym zjawiskom, więc staniemy się ofiarami dużych burz słonecznych w przyszłości. chcemy tylko lepiej przewidzieć ich występowanie, i przygotowywać nasze satelity, które muszą być odporne na takie wyzwania.

Co jest największym wyzwaniem w podróżach międzygwiezdnych?

Prędkość. Problem, który uniemożliwia ludzkości angażowania się w międzygwiezdne podróże w dającej się przewidzieć przyszłości, to brak szybkości. Rozwiązanie tego problemu (jak napęd WARP) nie jest poza naszymi możliwościami, ale jesteśmy od tego bardzo daleko.


http://www.iflscience.com/we-asked-head-nasa-23-your-questions-about-warp-travel-aliens-and-more

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.