Europa pokryta…solą?

Jeden z 4 księżyców galileuszowych – Europa już od dłuższego czasu wzbudza spore zainteresowanie astronomów. Hipotetyczny ocean pod lodową powierzchnią mógłby być całkiem niezłą miejscówką dla powstania życia. Ostatnie badania laboratoryjne dorzucają kolejną ciekawostkę o naturze tajemniczego księżyca Jowisza.

Od ponad dziesięciu lat astronomowie usiłują się dowiedzieć czym jest ciemna substancja, która wydostaje się spod powierzchni Europy i tworzy stosunkowo młode twory geologiczne na powierzchni. Część z nich wyjaśniona jest obecnością siarki i magnezu ale całkiem niezłym rozwiązaniem zagadki byłaby…sól (przecież pod powierzchnią spodziewamy się oceanu). Jednak zwykła sól jest biała…

Naukowcy Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii) dokonali fascynującego odkrycia. Stwierdzili, że ta dziwna substancja może być solą morską. Ale dlaczego jest ciemna?
Jedno jest pewne: Europa jest skąpana w promieniowaniu stworzonym przez potężne pole magnetyczne Jowisza. Elektrony i jony uderzają w powierzchnię księżyca z mocą znaną z akceleratorów cząstek. Zaproponowano teorię, która w procesie tworzenia ciemnego materiału umieszcza również owo promieniowanie jako ważnego gracza.
Zespół, któremu przewodzi Kevin Hand, specjalista planetarny, rozpoczął „śledztwo” budując urządzenie testujące (nazwane nieoficjalnie “Europa w puszce”), które odtwarza ekstremalne warunki panujące na powierzchni księżyca gazowego giganta.

 

Badacze poddali próbkę zwykłej, kuchennej soli (Chlorku sodu) temperaturze -173 stopni Celsjusza, intensywnemu promieniowaniu i warunkom bliskim próżni. Po kilku godzinach, wcześniej krystalicznie biała sól zaczęła ciemnieć. Co ciekawe, czym dłużej naukowcy poddawali próbkę soli takim warunkom, tym ciemniejsza się stawała. Kiedy po eksperymencie członkowie członkowie zespołu Hand’a zbadali próbkę soli, wykazała ona zdumiewające podobieństwo pod względem zawartości chemicznej, do próbek pobranych przez sondę Galileo. „Te badania mówią nam, że skład chemiczny napromieniowanej w warunkach laboratoryjnych soli jest porównywalny z tą tajemniczą substancją na księżycu Jowisza.” mówi Hand.


http://phys.org/news/2015-05-nasa-reveals-europa-mystery-dark.html


 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.