Rosja straciła kontrolę nad satelitą z gekonami

Mniej niż tydzień po starcie, Rosja straciła kontrolę nad satelitą badawczym przewożącym różne organizmy, w tym pięć gekonów, za pomocą których testowano wpływ nieważkości na kopulację i rozmnażanie.

Satelita Foton-M został wysłany w dniu 19 lipca z kosmodromu Bajkonur. Federalna Agencja Kosmiczna poinformowała wczoraj, że satelita przekazuje informacje na temat lokalizacji i wydajności systemu, ale nie reaguje na polecenia sterujące misją. Jednak inne systemy działają normalnie i satelita nadal porusza się “na autopilocie”. Naukowcy obecnie podejmują próby przywrócenia połączenia z systemem operacyjnym w celu zapewnienia kontroli nad powrotem satelity na Ziemię. Jeśli próby nie powiodą się, w ciągu 2,5 miesiąca zwierzętom grozi śmierć głodowa.

Naukowcy z rosyjskiego Institute of Medico-Biological Problems, kierujący projektem, twierdzą, że nadal są w stanie obserwować zachowanie gekonów na pokładzie jednostki i być może są stanie uratować trochę informacji o wpływie nieważkości na ich zachowania seksualne. Jednakże, nie potwierdzają, czy gady z powodzeniem “wykonują” zadanie czy nie.

Oprócz tych eksperymentów foton-M miał być wykorzystany w celu zbadania wzrostu kryształów w nieważkości dla rozmaitych zastosowań obejmujących wytwarzanie półprzewodników i wyrobów biomedycznych.

Niestety, Rosja nie pierwszy raz ma problemy z własnym programem kosmicznym. W ubiegłym roku, podobny satelita zwany Bion-M przeżył ogromną awarię systemu, zabijając większość zwierząt na pokładzie, w tym myszoskoczki, myszy i ryby. Natomiast w 2011 satelita Fobos-Grunt spadł na Ziemię zaraz po jego starcie.

 

Aktualizacja 27.07, 11:33

Jak podaje NBC, Rosyjska Agencja Kosmiczna informuje, że przywrócono pełny kontakt z satelitą. Z gekonami wszystko w porządku. 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.