Niezwykły timelapse z pokładu ISS

Od 2000 roku, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była tymczasowym domem dla ponad 200 astronautów oraz garstki wybranych turystów z całego świata. Żaden inny pojazd kosmiczny nie był bez przerwy zamieszkany przez ludzi dłużej niż ISS. Służy jako laboratorium do wykonywania doświadczeń, które byłyby niemożliwe do przeprowadzenia z powodu grawitacji na powierzchni Ziemi

W celu utrzymania jej na stosunkowo niskiej orbicie, ISS utrzymuje prędkość wynoszącą około 27600 kilometrów na godzinę. To pozwala jej na pełne okrążenie Ziemi w ciągu nieco ponad 90 minut, co pozwala na ponad 15 okrążeń każdego dnia. To daje mieszkańcom stacji możliwość podziwiania naszej planety z bardzo unikalnej perspektywy. W półtorej godziny, astronauci mogą obserwować lądy, morza i oceany, jeziora i góry. A jak wygląda część Ziemi pogrążona w mroku nocy?

W nocy, światło z dołu jest widoczne bardzo wyraźnie. Duże miasta, ogromne burze i zorze rozświetlają powierzchnię planety. Słowami trudno opisać ten niezwykły widok, więc najlepiej zobaczyć samemu poniższy film poklatkowy, który składa się z ujęć wykonanych z pokładu ISS (polecam wersję co najmniej HD):

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.