J1407b – władca pierścieni

Tytuł może się wydawać dziwny, wszak takim mianem zwykło się określać Saturna, ale…wystarczy popatrzeć na artystyczną wizualizację.

Egzoplaneta (istnieje możliwość, że to brązowy karzeł) 420 lat świetlnych od nas, nawet 40 razy większa od Jowisza, posiada pierścienie znacznie większe od saturnowych. Najnowsze badania astronomów z obserwatorium w Lejdzie w Holandii i Uniwersytetu Rochester w USA wskazują, że wokół planety J1407b można wyróżnić ponad 30 pierścieni, z których największy ma średnicę 200 razy większą od największego z pierścieni wokół Saturna. Publikację na ten temat przyjęto do druku w czasopiśmie “Astrophysical Journal”.

Planeta, wraz z jej pierścieniami, pierwszy taki obiekt zaobserwowany poza Układem Słonecznym, została odkryta w 2012 roku. Najnowsza analiza zmian jasności jej macierzystej gwiazdy podczas przejścia planety przed jej tarczą wskazuje, że pierścieni jest co najmniej 30. Astronomowie są też przekonani, że niektóre przerwy między pierścieniami mogły utworzyć się w związku z powstaniem tam księżyców.
 

Masa planety J1407b jest trudna do precyzyjnej oceny, prawdopodobnie sięga od 10 do 40 mas Jowisza. Planeta okrąża swoją gwiazdę w ciągu około 10 naszych lat. Średnica układu pierścieni wynosi około 120 milionów kilometrów, a łączna masa tworzących je skalnych odłamków prawdopodobnie dorównuje masie Ziemi.

Gdyby wsadzić w miejsce Saturna:
 


Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.