Teleskop Hubble’a odkrył księżyc Makemake

Zaglądając w obrzeża naszego Układu Słonecznego, Kosmiczny Teleskop Hubble’a zauważył niewielki, ciemny księżyc na orbicie Makemake, drugiej najjaśniejszej po Plutonie planety karłowatej. Obiekt tymczasowo oznaczony S/2015 (136472) a nieformalnie określany mianem MK 2, zaobserwowano około 13.000 mil od planety karłowatej, a jego średnica jest szacowana na nieco ponad 100 mil szerokości. Sama Makemake ma około 870 mil szerokości. Odkryta w 2005 roku, została nazwana od bóstwa rdzennej ludności Wyspy Wielkanocnej.

Pas Kuipera to ogromny rezerwuar resztek zamrożonego materiału z budowy Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu i dom dla wielu planet karłowatych. Niektóre z tych światów posiadają znane satelity, ale jest to pierwsze odkrycie obiektu towarzyszącego Makemake. Makemake jest jedną z pięciu planet karłowatych uznanych przez Międzynarodowej Unię Astronomiczną.

Obserwacje zostały wykonane w kwietniu 2015 roku za pomocą Wide Field Camera 3. Unikalna zdolność wypatrywania małych obiektów w pobliżu jasnych ciał wraz z ogromna rozdzielczością instrumentu, pozwoliła astronomom studiującym materiał z Teleskopu Hubble’a zobaczyć księżyc w blasku Makemake. Odkrycie ogłoszono dzisiaj w Minor Planet Electronic Circular. Astronomowie wykorzystali dokładnie tę samą technikę, która pozwoliła odkryć małe księżyce Plutona w 2005, 2011 i 2012 roku.

Kilka poprzednich poszukiwać wokół Makemake nie przyniosło żadnego efektu. Odkrycie księżyca może dostarczyć cennych informacji na temat samego Makemake. Mierząc orbitę księżyca, astronomowie mogą obliczyć masę dla całego systemu i zyskać wgląd w jego ewolucję. Odkrycie księżyca wzmacnia także ideę, że większość planet karłowatych posiada satelity.

 

Naukowcy będą musieli przeprowadzić więcej obserwacji aby dokonać dokładnych pomiarów w celu określenia czy orbita Księżyca jest eliptyczna czy okrągła. Wstępne szacunki wskazują, że jeśli orbita jest kołowa księżyc dokonuje jednego obrotu w 12 dni lub nieco dłużej.

Określenie kształtu orbity obiektu pozwoli także odpowiedzieć na pytanie o jego pochodzenie. Ciasna orbita kołowa oznaczałaby, że MK2 jest najprawdopodobniej efektem uderzenia innego obiektu Pasa Kuipera w Makemake. Jeżeli orbita jest eliptyczna, księżyca prawdopodobnie jest obiektem złapanym przez grawitację Makemake. Niezależnie od tego, która wersja się potwierdzi, zdarzenie miało miejsce gdy Układ Słoneczny był bardzo młody.


http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2016/18/full/

http://solarsystem.nasa.gov/news/2016/04/26/hubble-discovers-moon-orbiting-the-dwarf-planet-makemake


 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.