NASA poszukuje „obrońcy planet”!

Chcesz zostać obrońcą planet? NASA otworzyła właśnie rekrutację na stanowisko „funkcjonariusza ochrony planetarnej” (ang. planetary protection officer). Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest obrona Ziemi przed ewentualnymi zanieczyszczeniami z kosmosu, a także innych planet przed zanieczyszczeniami które wraz z sondami badawczymi mogłyby dotrzeć tam z naszej planety.

Nietypowe stanowisko nie jest niczym nowym. Jest efektem ratyfikowania traktatu o przestrzeni kosmicznej w 1967 roku, który m.in. mówi o dochowaniu wszelkiej staranności w celu uniknięcia zanieczyszczenia ziemską materią innych globów i obcą materią Ziemi w czasie eksploracji kosmosu. W NASA i ESA przewidziane są tylko dwa takie etaty. W 2014 roku NASA zatrudniła na tym stanowisku Catharine Conley (zdjęcie poniżej). 

Na czym polega praca obrońcy planet? Głównie na przeprowadzaniu inspekcji wszędzie tam gdzie powstają urządzenia, które mają być wysłane na orbitę lub powierzchnię innych obiektów Układu Słonecznego. Nietrudno się domyśleć, że chodzi przede wszystkim o materię organiczną.

Przykładem misji gdzie ostrożność w tym względzie będzie szczególnie wymagana, jest planowane wysłanie sondy w kierunku księżyca Jowisza – Europy. Co prawda nie przewiduje się (na razie) lądowania na powierzchni, a badania mają być przeprowadzane z orbity (grafika poniżej), ale nie można wykluczyć sytuacji, że sonda rozbije się o powierzchnię księżyca. Zadaniem „obrońcy planet” jest przewidzenie wszelkich ewentualności i przygotowanie wszelkich środków zaradczych.

 

NASA oferuje wynagrodzenie na poziomie 124 406 – 187 000 dolarów rocznie (plus dodatki), a wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia.

http://time.com/money/4883696/nasa-job-hiring-planetary-protection-officer/

 

Share This:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.