NGC 2451

NGC 2451 – gromada otwarta

W konstelacji południowego nieboskłonu, Rufie, znajduje się wyjątkowo urokliwa gromada otwarta. Niestety, z terenu Polski praktycznie niedostępna (zimą widoczna na wysokości ok. jednego stopnia nad horyzontem). Obiekt skrywający wiele niezwykłości. Już podczas obserwacji wizualnych wyróżnia się nieprzeciętnym składem. Intensywnie żółta, jasna gwiazda c Puppis otoczona wieńcem ciemniejszych błękitnych gwiazd. Przyjrzyjmy się uważniej gromadzie otwartej z Rufy.

Jest to obiekt złożony z blisko czterdziestu gwiazd, ale tylko ok. 24 z nich poruszają się w tym samym kierunku i z tą samą prędkością, i to one prawdopodobnie stanową wspólny, powiązany grawitacyjnie obiekt. Oddalona o bisko 700 l.ś. gromada określana jest niekiedy Ruchomą Gromadą Rufy. Najjaśniejsza z nich, wspomniana c Puppis, to pomarańczowy olbrzym typu widmowego K4III. Wykazuje ona bardzo wysoki wskaźnik barwy (B- V)= +1,73, jest nawet nieco wyższy niż w przypadku Betelgezy czy Aldebarana (ok. +1,50). Gwiazda może być bez problemu dostrzeżona gołym okiem, ale nie jest ona nadzwyczaj jasna. Jej jasność wizualna nie przekracza 3,6 magnitudo. Ale na tle słabych, 6- 8 magnitudowych gwiazd prezentuje się nadzwyczaj okazale.

Do gromady należą również m.in.:

HD 62991 – błękitna gwiazda ciągu głównego, typu widmowego B2V. Jej wskaźnik barwy (B-V) to -0,11, a jasność wizualna sięga 6,5 m. Oddalona o 316’’ od gwiazdy c Puppis.

HD 62938 – także gwiazda ciągu głównego, o białej barwie i wskaźniku barwy 0,0 i typie widmowym A0V. Jasność wizualna to 6,5 m. Od c Puppis dzieli ją dystans ok. 472’’.

HD 62893 – błękitny karzeł, dość jasny na tle reszty gwiazd otaczających pomarańczowego olbrzyma c Puppis, od którego jest oddalona o ok. 495’’. Wykazuje jasność wizualną 5,9 m. Zalicza się do typu widmowego B8V i jest intensywnie niebieska: B- V= -0,11.

HD 62876 – gwiazda typu widmowego A2V, zlokalizowana 562’’ od głównej składowej gromady. Dość ciemna, wykazuje zaledwie 8,6 m. Posiada mocno błękitne zabarwienie: B- V= -0,12.

CD-37 3845 – niezwykła gwiazda o podwyższonej zawartości krzemu w zewnętrznych warstwach atmosfery. Jest białą gwiazdą ciągu głównego, typu widmowego A0V p: Si. Jasność wizualna wynosi 8,6 m. Dzieli ją ok. 601’’ od gwiazdy c Puppis.

HD 63215 – gwiazda typu widmowego Be (nie należy mylić z B). Wykazuje temperaturę typową dla gwiazd z przedziału B 0- 9, ale w jej widmie spektroskopowym widoczne są linie emisyjne wodoru. Ich obecność jest spowodowana wypływem materii wodorowej z wnętrza gwiazdy i utworzeniem się płaskiego dysku gazowego w płaszczyźnie równika gwiazdy. Jej jasność wizualna ma wartość 5,9 m. Typ widmowy to B5Ve, a wskaźnik barwy B- V= -0,11. Jest zlokalizowana 655’’ od głównego komponentu.

HD 62782 – 1061’’ od c Puppis zlokalizowana jest składowa gromady o nietypowym, żółtym zabarwieniu. Jest ona podolbrzymem typu widmowego G8III/IV o dość wysokim wskaźniku barwy równym +0,96. Jasność wizualna gwiazdy to zaledwie 8,6 m.

HD 63291 – kolejna żółta gwiazda gromady NGC 2451. Jest względnie jasna na tle pozostałych komponentów: 6,3 m. Zalicza się do typu widmowego K3III, a jej wskaźnik barwy (B- V) to aż +1,36. Gwiazdę dzieli od głównej składowej dystans 1163’’.

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że na tle gromady NGC 2451 jest widoczna inna gromada otwarta, a oba obiekty nakładają się optycznie. Wspomniany obiekt nosi oznaczenie NGC 2451 B i jest nieco bardziej odległy od poprzedniej gromady (1.300 l.ś.). Obie gromady mają zbliżony wiek, podobny do wieku Plejad, i wynosi on ok. 100 milionów lat.

Share This:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Ekolog pisze:

  Ponoć to układ wielokrotny ale pewnie pisałaś o najcięższym składniku. Ten pomarańczowy olbrzym to gwiazda dość rzadkiego typu, kolos na glinianych nogach, 20 razy większy a zaledwie 2 razy masywniejszy od Słońca. Ciekawe jak skończy i kiedy? Znam wersję, że zostanie po niej karzełek z tleneku węgla.
  Ale czad! 🙂
  Pozdrawiam
  p.s.
  A wiesz, że co do kolejnych liter typów widmowych: angielska wikipedia zaleca nauczenie się pewnej sentencji?
  ‘A common mnemonic for remembering the order of the spectral type letters, from hottest to coolest, is “Oh, Be A Fine Guy/Girl, Kiss Me” ‘

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.