KIM JESTEM I CZYM JEST “ASTROFAN”?

 

Siemano!

Mam na imię Daniel i jestem miłośnikiem astronomii – to tak w skrócie 🙂 

Pochodzę z niewielkiej wioski na Podkarpaciu, co miało niewątpliwy wpływ na zainteresowanie nocnym niebem i wszystkim, co się na nim znajduje 😉 . Sama pasja na dobre wykiełkowała w lecie 2000 roku. Wcześniej przejawiałem jakieś symptomy tej “choroby” ale właśnie na przełomie wieków wziąłem pierwszą lornetkę w dłoń i już poleciało…i trwa do teraz.

Jestem teoretykiem, obserwatorem, nagminnym pochłaniaczem literatury i wszelkich źródeł wiedzy; uwielbiam gwiazdozbiór Skorpiona, kanaryjskie i ogólnie południowe niebo. Astrofotografia w bardzo prostej wersji – szerokie kadry, głównie jako dokumentacja do relacji tekstowych, może kiedyś coś więcej w tym kierunku.


W 2012 roku założyłem “najlepszy blog o astronomii w Polsce” jak to określił jeden z czytelników 😉 Przedziwny to był pomysł 😀 Na początku dorobiłem się kilku wrogów, jednej groźby pozwem sądowym, ale z drugiej strony miałem też wiele pozytywnych reakcji, które nakręcały do kontynuowania niezbyt poważnego “projektu”, mającego być z założenia krótkotrwałym wygłupem. Dodatkową motywacją były głosy “pobawi się i szybko da sobie spokój”. Reakcja była oczywista – “ja dam sobie spokój? W ten sposób ciągnąłem prawie 2 lata ale już nieco wcześniej, w momencie publikacji “Mapy Nieba” poczułem że właśnie wypaliła mi się koncepcja. W maju 2014 roku stwierdziłem, że założę stronę popularno-naukową. Pomysł był niezły ale popełniłem sporo błędów i dodatkowo z czasem zapał przygasł. Został mi po tym fanpage na FB z ponad 4.000 polubieniami (w czasach “świetności było powyżej 6.000) i trochę tekstów, które później wrzuciłem na Astropolis…oraz logo. Wczesną jesienią 2015 roku zostałem administratorem na największym forum astronomicznym w Polsce – ASTROPOLIS. Od tej pory wszelka moja aktywność, energia i wyobraźnia z zakresu “internetowej astronomii” skupiła się właśnie w tym miejscu.


Teraz wracam do koncepcji bloga, który będzie połączeniem tych wszystkich pomysłów i form. W nowej odsłonie, pod nową domeną ale zawierając ogromną większość treści z AstroParody (automatyczny import zassał nawet komentarze) w połączeniu z wieloma elementami, którymi zajmowałem się w późniejszym okresie.

Dlaczego “Astrofan”? Ponieważ w wymowie nie ma praktycznie różnicy z “astrofun” więc jest połączeniem tej poważniejszej i mniej poważnej koncepcji. Okazało się, że domena “astrofun.pl” jest zajęta i nie mogę mieć obu. Własny serwer + wordpress to dużo większe możliwości niż blogger więc odpadła możliwość kontynuowania na starej platformie. 

Dlaczego to robię?

  • Ponieważ wiele osób mnie namawiało 😀
  • Ponieważ chyba tego potrzebuję – mieć swoją piaskownicę z zebranymi wszystkimi swoimi zabawkami. Coś jak prywatne strony-galerie astrofotografów.

Co tu znajdziecie?

Jak wspomniałem – wszystko co mnie kręciło i kręci, od kompletnych głupot, do poważnych spraw kosmosu. Wrzuciłem już część rzeczy, które stworzyłem w późniejszym okresie. Będą też elementy, które nie znalazły się w nowej wersji forum Astropolis (np Puzzle). Wraca dosyć popularny niegdyś “tekst dnia”, tym razem w formie tygodniowych podsumowań. Na początek zebrane teksty dnia z Astropolis od 1 stycznia 2017 w zestawieniach miesięcznych, później już normalnie co tydzień z 3 for.


Nie da się nie zauważyć, że mam zaszczyt gościć na blogu Adelę ‘Bellatrix’, która w ostatnich latach zrewolucjonizowała spojrzenie polskiego astromiłośniczego światka na…gwiazdy. Wpatrzeni w obiekty Układu Słonecznego czy Obiekty Głębokiego Nieba, zapomnieliśmy o pięknie i różnorodności gwiazd. Ten stan rzeczy już jest na szczęście nieaktualny. 


Pozdrawiam każdego, kto tu zajrzy! 🙂

Daniel