KIM JESTEM I CZYM JEST “ASTROFAN”?

 

Cześć!

Mam na imię Daniel i jestem miłośnikiem astronomii – to tak w skrócie 🙂 

Pochodzę z niewielkiej wioski na Podkarpaciu, co miało niewątpliwy wpływ na zainteresowanie tym wycinkiem naszej rzeczywistości. Do momentu wyjazdu do Krakowa na studia, nie znałem takiego zjawiska jak brak Drogi Mlecznej na bezchmurnym, nocnym niebie. Samo zainteresowanie na dobre zaczęło się w lecie 2000 roku. Wcześniej przejawiałem jakieś symptomy tej nieuleczalnej choroby ale właśnie na przełomie wieków wziąłem na dobre pierwszą lornetkę w dłoń i już poleciało…i trwa do teraz. Jestem teoretykiem, obserwatorem, pochłaniaczem literatury i wszelkich źródeł wiedzy; uwielbiam gwiazdozbiór Skorpiona, kanaryjskie i w ogóle południowe niebo. Astrofotografia w bardzo prostej wersji – szerokie kadry, głównie jako dokumentacja do relacji tekstowych.

W 2012 roku założyłem “najlepszy blog o astronomii w Polsce” jak to określił jeden z czytelników 😉 Na początku dorobiłem się kilku wrogów, jednej groźby pozwem sądowym, ale z drugiej strony miałem też wiele pozytywnych reakcji, które nakręcały do kontynuowania niezbyt poważnego “projektu”, mającego być z założenia krótkotrwałym wygłupem. Dodatkową motywacją były głosy “pobawi się i szybko da sobie spokój”. Reakcja była oczywista – “ja dam sobie spokój? W ten sposób ciągnąłem prawie 2 lata ale już nieco wcześniej, w momencie publikacji “Mapy Nieba” poczułem że właśnie wypaliła mi się koncepcja.

W maju 2014 roku stwierdziłem, że założę stronę popularno-naukową. Pomysł był niezły ale popełniłem sporo błędów i dodatkowo z czasem zapał przygasł. Został mi po tym fanpage na FB z ponad 4.000 polubieniami (w czasach “świetności było powyżej 6.000) i trochę tekstów, które później wrzuciłem na Astropolis…oraz logo.

Wczesną jesienią 2015 roku zostałem adminem na największym forum astronomicznym w Polsce – ASTROPOLIS. Od tej pory wszelka moja aktywność, energia i wyobraźnia z zakresu “internetowej astronomii” skupiła się właśnie w tym miejscu.

Teraz wracam do koncepcji bloga, który będzie połączeniem tych wszystkich pomysłów i form. W nowej odsłonie, pod nową domeną ale zawierając ogromną większość treści z AstroParody (automatyczny import zassał nawet komentarze) w połączeniu z wieloma elementami, którymi zajmowałem się w późniejszym okresie.


Dlaczego “Astrofan”? Ponieważ w wymowie nie ma praktycznie różnicy z “astrofun” więc jest połączeniem tej poważniejszej i mniej poważnej koncepcji. Okazało się, że domena “astrofun.pl” jest zajęta i nie mogę mieć obu. Własny serwer + wordpress to dużo większe możliwości niż blogger więc odpadła możliwość kontynuowania na starej platformie. 

Dlaczego to robię?

  • Ponieważ wiele osób mnie namawiało 😀
  • Ponieważ chyba tego potrzebuję – mieć swoją piaskownicę z zebranymi wszystkimi swoimi zabawkami. Coś jak prywatne strony-galerie astrofotografów.

Co tu znajdziecie?

Jak wspomniałem – wszystko co mnie kręciło i kręci, od kompletnych głupot, do poważnych spraw kosmosu. Wrzuciłem już część rzeczy, które stworzyłem w późniejszym okresie. Będą też elementy, które nie znalazły się w nowej wersji forum Astropolis (np Puzzle). Wraca dosyć popularny niegdyś “tekst dnia”, tym razem w formie tygodniowych podsumowań. Na początek zebrane teksty dnia z Astropolis od 1 stycznia 2017 w zestawieniach miesięcznych, później już normalnie co tydzień z 3 for.


Nie da się nie zauważyć, że mam zaszczyt gościć na blogu Adelę ‘Bellatrix’, która w ostatnich latach zrewolucjonizowała spojrzenie polskiego astromiłośniczego światka na…gwiazdy. Wpatrzeni w obiekty Układu Słonecznego czy Obiekty Głębokiego Nieba, zapomnieliśmy o pięknie i różnorodności gwiazd. Ten stan rzeczy już jest na szczęście nieaktualny. 


Pozdrawiam każdego, kto tu zajrzy!

Daniel

Share This: