Od 15 lat ludzie mieszkają na ISS

Wczoraj minęło dokładnie 15 lat od momentu, gdy na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano pierwszą załogę. 2 listopada 2000 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną przybyło trzech astronautów: William Shepherd (USA – dowódca), Jurij Gidzenko (Rosja, dowódca Sojuza) oraz Siergiej Krikalow (Rosja – inżynier pokładowy).

Od tego czasu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyło się 45 załogowych misji i stworzono ponad 1200 publikacji naukowych opartych na danych zebranych na ISS. W ciągu ostatnich 15 lat odbyło się także ponad 180 spacerów w kosmosie poza stacją, a ISS odwiedziło ponad 220 osób z 17 różnych państw.

Przez ten czas ISS znacznie się rozrosła, ale ciągle służy jednemu celowi. Jest to najbardziej niezwykłe laboratorium badawcze, pozwalające na prowadzenie badań w warunkach mikrograwitacji nieosiągalnej na Ziemi. Film poniżej obrazuje jak stacja się rozwijała:

 

Obecnie ma wielkość porównywalną z boiskiem do footballu amerykańskiego:

Dziś na stacji również żyje i pracuje sześciu astronautów z Ekspedycji 45. Do ich dyspozycji jest 15 głównych modułów stacji. ISS waży 419455 kg. Objętość przestrzeni życiowej wynosi 388 metrów sześciennych.

Dziś sześciu orbitujących astronautów wzięło udział w specjalnej konferencji prasowej. Rozmawiano po angielsku, rosyjsku i japońsku:

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-34705700

Continuous habitation of ISS: 15 years from Expedition 1

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.