Przegląd nieba – ATLASGAL

Spektakularny obraz Drogi Mlecznej został opublikowany z okazji zakończenia przeglądu nieba nazwanego APEX Telescope Large Area Survey of the Galaxy (ATLASGAL). Mapa odwzorowuje płaszczyznę Drogi Mlecznej widzialnej z południowej półkuli w zakresie fal submilimetrowych – między podczerwienią i falami radiowymi, znacznie dokładniej niż poprzednie uzyskane z przestrzeni kosmicznej.

Teleskop APEX znajduje się na 5100 metrów nad poziomem morza, na płaskowyżu Chajnantor, na pustyni Atacama w Chile. Nowy obraz zawiera większość regionów formowania się gwiazd w Drodze Mlecznej widzianej z południowej pułkuli.

Nowe mapy ATLASGAL obejmują obszar nieba o długości 140 stopni i szerokości 3 stopni. To obszar ponad cztery razy większy niż w pierwszym wydaniu ATLASGAL. Nowe mapy są ponadto w wyższej jakości.

Poniżej dane APEX dla długości fali wynoszącej 0,87 mm. Czerwone i niebieskie tło obrazu zostało zobrazowane w krótszych długościach fal przez Kosmiczny Teleskop Spitzera. Słabsze rozszerzone czerwone struktury pochodzą z satelity Planck. Zdjęcie zostało pocięte na trzy części:

Poniżej porównanie centralnych obszarów Drogi Mlecznej obserwowanych w różnych długościach fal.
Górny panel pokazuje źródła promieniowania submilimetrowego wykryte przez APEX w połączeniu z danymi z satelity Planck ESA.
Drugi panel pokazuje ten sam region w krótszych długościach fal uzyskany przez Kosmiczny Teleskop Spitzera.
Trzeci panel przedstawia tę samą część nieba w jeszcze krótszych długościach fal bliskiej podczerwieni z teleskopu VISTA.
Ostatni obraz pokazuje znajomy widok w świetle widzialnym.


https://www.eso.org/public/news/eso1606/?lang

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.