Robot z NASA “idzie na studia”

Dwa uniwersytety otrzymają R5 – humanoidalnego robota NASA wcześniej znanego jako Walkiria, w celu dokonania zaawansowanych badań i ulepszeń. NASA ma nadzieję, że dwie grupy badawcze zapewnią optymalne rozwiązania ułatwiające relacje człowiek-robot w czasie rzeczywistych misji kosmicznych. Skomputeryzowani asystenci mogą być nieodzowni w czasie podróży na Marsa, chociaż NASA zamierza uzyskać efekt bliższy C-3PO niż HAL’a 9000.

Humanoidalne roboty mają ogromny potencjał, gdy mówimy o pomocy bądź samodzielnej realizacji zadań w ekstremalnych warunkach kosmicznych. Następcy robotów, takich jak R5 mogą pomóc ludziom w ich misji, dokonując napraw i serwisu w przestrzeni kosmicznej, a także spełniając rolę prekursorów, pracujących na powierzchni innego świata przed przybyciem załogi i wykonaniem pierwszego “małego kroku”.

Uczelnie, które będą zaopiekują się robotami to słynne Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Northeastern University w Bostonie, Massachusetts. Zespoły zostały wybrane z grup, które wzięły udział w Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) Robotics Challenge. Zespoły otrzymają po 250.000$ rocznie przez dwa lata, oraz szerokie wsparcie techniczne.

W 2016 roku, dwa R5 będą konkurować w Space Robotics Challenge, w którym sprzęt i oprogramowanie robota będzie testowane w konfrontacji z możliwymi scenariuszami, które mogą napotkać w czasie prawdziwych misji.

 

“Postępy w robotyce, w tym współpraca robota z człowiekiem, mają kluczowe znaczenie dla rozwoju zdolności niezbędnych dla naszej podróży na Marsa”, stwierdził w swoim oświadczeniu Steve Jurczyk z NASA’s Space Technology Mission Directorate.
NASA ma nadzieję, że zaawansowane badania i testy prowadzone na R5 doprowadzą do stworzenia godnego zaufania i niezależnego humanoidalnego robota.

Share This:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.