Jowisz 79 – 82 Saturn. Nowy lider w ilości posiadanych księżyców

Astronomowie korzystający z teleskopu Subaru na Hawajach odnaleźli 20 nowych księżyców krążących wokół Saturna. Odkrycie to zwiększa całkowitą liczbę znanych księżyców ‘Władcy Pierścieni’ do 82, przewyższając tym samym Jowisza, który posiada 79 znanych w tym momencie naturalnych satelitów. Aby zaoferować wszystkim zainteresowanym szansę na zaangażowanie się w nazewnictwo nowych księżyców, Carnegie Institution for Science ogłosiła stosowny konkurs w dniu 7 października 2019 roku.

„Korzystając z jednych z największych teleskopów na świecie, kończymy teraz inwentaryzację małych księżyców wokół gazowych gigantów” – powiedział lider zespołu dr Scott Sheppard, astronom z Carnegie Institution. „Odgrywają one kluczową rolę, pomagając nam określić, w jaki sposób powstały i ewoluowały planety Układu Słonecznego”.

Każdy z nowo odkrytych księżyców Saturna ma średnicę około 3 mil (5 km). Siedemnaście z nich krąży wokół planety ruchem wstecznym, co oznacza, że ​​ich ruch orbitalny jest przeciwny do obrotu planety wokół jej osi. Pozostałe trzy księżyce krążą ‘klasycznie’ – w tym samym kierunku, w którym obraca się Saturn. Dwa z nich znajdują się bliżej planety i obieg wokół niej zajmuje im około dwóch lat. Wszystkie pozostałe nowo odkryte księżyce potrzebują co najmniej 3 lata na wykonanie pełnego obiegu. „Badanie orbit tych księżyców może ujawnić ich pochodzenie, a także informacje o warunkach panujących w okolicy Saturna w czasie ich powstawania” – dodał dr Sheppard.

 

Zewnętrzne księżyce Saturna wydają się być zgrupowane w trzy różne grupy różniące się od siebie nachyleniem orbit w stosunku do osi obrotu Saturna. Dwa z nowo odkrytych księżyców poruszających się zgodnie z obrotem Saturna, mieszczą się w grupie księżyców zewnętrznych o nachyleniu około 46 stopni i tym samym należą do tzw ‘grupy inuickiej księżyców nieregularnych’, ponieważ nazwy dotychczas znanych księżyców tej grupy zaczerpnięta została z mitologii Innuitów/Eskimowców. Te księżyce mogły kiedyś składać się z większego księżyca, który rozpadł się w odległej przeszłości.

W przypadku nowych księżyców o ruchu wstecznym, możemy znaleźć analogiczne podobieństwo do innych wcześniej znanych wstecznych księżyców Saturna, co wskazuje, że są one również prawdopodobnie fragmentami rozbitego niegdyś większego księżyca macierzystego. Należą one do ‘grupy nordyckiej’. Jeden z nowo odkrytych księżyców wstecznych w tej grupie jest położonym najdalej od powierzchni planety znanym księżycem Saturna.

„Tego rodzaju grupowanie księżyców zewnętrznych obserwuje się także wokół Jowisza, co wskazuje na gwałtowne zderzenia między samymi księżycami w układzie Saturna lub z obiektami zewnętrznymi, takimi jak przelatujące asteroidy lub komety”, zauważył dr Sheppard.

Jeden z nowo odkrytych księżyców posiada orbitę o nachyleniu zbliżonym do 36 stopni, co wskazywałoby na powiązanie z inną znaną już grupą, która została określona grupą galijską. Jednak obiekt ten krąży znacznie dalej od Saturna niż którykolwiek z innych księżyców tej grupy, co rodzi podejrzenia, że mógł zostać wyrzucony z pierwotnej orbity lub nie jest w ogóle z tą grupą związany a podobne nachylenie orbity jest dziełem przypadku.

Propozycje nazw wraz z uzasadnieniem możemy zgłaszać za pośrednictwem twittera do 6 grudnia pod adresem @SaturnLunacy. Zdecydowanie zachęca się do robienia zdjęć, grafik i filmów w ramach argumentacji. Nie można również zapomnieć o dodaniu hashtagu #NameSaturnsMoons. Proponowane nazwy muszą uwzględniać powiązanie obiektów ze wspomnianymi wyżej grupami – Innuickiej, Nordyckiej i Galijskiej.


http://www.sci-news.com/astronomy/twenty-saturnian-moons-07672.html


 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.