Messier 29

Bellatrix
Moderator
1865
1057 postów
Skąd:Łódź
Zgłoś ten post (IP: 31.182.197.181)
Napisano 8 Czerwiec
Wczoraj przyjrzałam się wyjątkowo urokliwej, młodej gormadzie otwartej znajujęcej się w konstelacji Łabędzia. M 29, bo o niej mowa, to niewielka, oddalona o blisko 7.200 l.ś. gromada złożona po części z błękitnych, gorący gwiazd typu widmowego B oraz O. Pośród składowych znajdują się również gwiazdy emisyjne, szybko rotujące, z wodorowym obłokiem wirującym w płaszczyźnie równika (mowa o tzw. gwiazdach typu Be). Szczególną cechą gormady M29 jest obecność komponentów o skrajnie wysokich temperaturach, czyli gwiazd typu widmowego O. Co ciekawe, wizualnie nie są one szczególnie błękitne (przypuszczam, że ma to związek z obecnością obfitych obszarów mgławicowych w tym rejonie, które mają wpływ na zmianę obserwowanej barwy). Nawet gwiazdy typu O posiadają biało-żółtawy kolor.
Do jaśniejszych składników, formujących symboliczny zarys gromady i nalezących do typu O zaliczają się m.in. HD 229227 oraz HD 229234, oba olbrzymy. Szczególnie intrygująca jest gwiazda HD 229238, błękitny jasny nadolbrzym klasy jasności Ia.
Gwiazdy HD 229239 oraz HD 229221 wykazują linie emisyjne wodoru w widmach spektroskopowych.

Jak widać, gromada M29 zaskakuje swymi parametrami widmowymi (co nie wynika z pierwszego wrażenia wizualnego z racji na żółtawe zabarwienie). A ponadto ten prześliczny kształt (odrobinę przywodzący na myśl Plejady). Chciałabym kiedyś przyjrzeć się temu niezwykłemu obiektowi przez telekop o większej aperturze i przy korzystniejszych warunkach obserwacyjnych.