Delta_Bootis

Dzisiaj w katalogu gwiazd podwójnych z możliwością ustawienia parametrów wyszukiwania, znalazłam przedziwny skarb: Deltę Bootis czyli Printseps. Zachęcam Was, abyście przyjrzeli się tej gwieździe, gdyż Wolarz jest coraz niżej i niedługo obserwacja Delty Boo nie będzie możliwa.
Separacja z rozmachem: 106”, więc nadaje się na każdy teleskop. Jasność głównego składnika to 3,56 mag, typ widmowy G8 III i wskaźnik barwy (B-V): +0,95. Z klei dla ciemniejszej gwiazdy: 7,89 mag, typ: G0 V i wskaźnik barwy: +0,63.
Typy widmowe obu gwiazd są podobne. Jaśniejsza z nich ma nieco późniejszy typ oraz odrobinę wyższy wskaźnik barwy, więc można się spodziewać, że będzie intensywniej żółta. I jest to prawda. Kolor jaśniejszej przypomina nieco wyblakłą skórkę od cytryny. Barwa słabo nasycona, możnaby rzec, że płowa. A druga z gwiazd ma niezwykle trudny do określenia kolor. Blisko pół godziny wpatrywałam się w ten subtelny odcień i nadal miałam dylemat, jak go sprecyzować. Jest to coś na pograniczu bladożółtego i popielatych szarości. Najchłodniejsza z możliwych żółtych opcji. Szarawo-żółty, to będzie najbardziej trafne określenie.