UNISTELLAR – kolejny gadżet czy przyszłość amatorskich obserwacji?

Instytut SETI i francuski startup Unistellar ogłosiły partnerstwo w celu komercjalizacji nowego teleskopu, który ma dostarczyć amatorom astronomicznych obserwacji niezrównany widok kosmosu oraz umożliwić im łatwą i bezpośrednią współpracę z profesjonalnymi badaniami astronomicznymi. Prototyp został zaprezentowany już na początku bieżącego roku.

Nowa technologia eVscope firmy Unistellar wykorzystuje technologię przetwarzania obrazu “Enhanced Vision” i oferuje trzy unikalne funkcje, których nigdy wcześniej nie oferowano w kompaktowym urządzeniom masowym:

Ulepszona Wizja pozwala uzyskać bardzo ostre, szczegółowe obrazy nawet słabych obiektów astronomicznych, gromadząc ich światło i przesyłając je do okularu. Technologia Enhanced Vision imituje zdolność zbierania światła w znacznie większych teleskopach, zapewniając bezprecedensowe widoki obiektów nocnych, które wcześniej były niedostępne dla amatorów obserwacji astronomicznych. Jak donoszą miłośnicy, którzy mieli już okazję testować urządzenie, teleskop zbiera światło i kieruje je bezpośrednio do okularu od momentu rozpoczęcia procesu akumulacji. Dla użytkownika wygląda to w ten sposób, że obraz pojawia się od razu i poprawia się z upływem czasu. W ciągu kilku sekund lub dziesiątków sekund widać kolory i kształty galaktyk i mgławic, których nie można zobaczyć przez okular tradycyjnego teleskopu amatorskiego.

Automatyczna detekcja pola widzenia (Autonomous Field Detection – AFD) wspomagana przez GPS umożliwia eVscope wykrywanie obiektów bez skomplikowanych procedur ustawiania montażu. Dzięki inteligentnemu wskazywaniu i śledzeniu AFD, miłośnicy astronomii niezależnie od doświadczenia i znajomości nieba, mogą spędzać więcej czasu na obserwowaniu i zawsze dokładnie wiedzieć, na co patrzą. System ten może również podawać nazwę oraz krótką informację o obiekcie, który użytkownik obserwuje dzięki wbudowanej bazie dziesiątków milionów obiektów.

Tryb “kampanii”, rewolucyjna i ekscytująca opcja opracowana w Instytucie SETI. Wykorzystuje zaawansowaną technologię obrazowania teleskopu i pozwala użytkownikom na całym świecie uczestniczyć we wspólnych projektach w celu zbierania danych o obiektach szczególnie interesujących dla profesjonalnych badaczy. W trybie kampanii dane obrazu są automatycznie wysyłane do repozytorium danych w siedzibie Instytutu SETI w Dolinie Krzemowej. Międzynarodowa wspólnota naukowa może wtedy uzyskiwać dostęp do niespotykanych dotąd ilości danych dla konkretnych obiektów, wysłanych przez tysiące teleskopów na całym świecie, w różnych terminach i godzinach. 

Klasyczne teleskopy wysokiej klasy są wspaniałymi narzędziami do obserwacji czterech-pięciu najjaśniejszych planet, ale generalnie rozczarowują w obserwacjach słabszych i odległych obiektów, które pozostają mało dostępne dla amatorów astronomów. powiedział Laurent Marfisi, prezes Unistellar. Nasz teleskop zrewolucjonizuje astronomię amatorską, pozwalając ludziom zobaczyć w czasie rzeczywistym obiekty, w formie która dotychczas była dostępna tylko w formie książek, zdjęć lub online. Nasz niewielki, 4,5-calowy teleskop pozwala miłośnikom obserwować obiekty słabsze od Plutona i osiągnąć czułość zbliżoną dla jedno-metrowego teleskopu! 

Jesteśmy niezmiernie podekscytowani współpracą z firmą Unistellar w zakresie wprowadzania zaawansowanych technologii obrazowania do amatorskiej astronomii, a tym samym umożliwienia skutecznych, nowych badań za pośrednictwem tzw “nauki obywatelskiej”powiedział prezes i dyrektor generalny Instytutu SETI, Bill Diamond. Obrazy zebrane z ogólnoświatowej sieci teleskopów będą automatycznie pobierane do naszej bazy danych i analizowane przez naukowców przy użyciu najnowszych samo-uczących się algorytmów, aby ułatwić nowe odkrycia i sprawniej wykrywać nowe zjawiska astronomiczne.

Franck Marchis, starszy naukowiec z Instytutu SETI i dyrektor ds. Nauki w Unistellar, podziela to podniecenie: Unistellar’s eVscope to potężny, nowy instrument, który może generować ważne dane o przejściowych wydarzeniach astronomicznych, w tym supernowych, asteroidach bliskich Ziemi i kometach. Wiele z nich można uzyskać dzięki ciągłym obserwacjom nocnego nieba, używając teleskopów rozrzuconych po całym świecie, a także koordynując obserwacje i wysyłając alerty do użytkowników. 

Prototyp teleskopu Unistellar został dostarczony do Instytutu SETI w celu testowania i rozwoju sieci danych trybu kampanii. Astronomowie amatorzy będą mieli okazję pomóc w finansowaniu dalszego rozwoju tego urządzenia, kupując je za mniej niż 1000 dolarów w kampanii crowdfundingowej, która ma się rozpocząć jesienią 2017 roku.


Źródła:

https://phys.org/news/2017-07-telescope-revolutionize-amateur-astronomy.html

http://www.unistellaroptics.com/en/product

https://www.cloudynights.com/topic/559999-unistellar-enhanced-vision-telescope/

https://www.seti.org/seti-institute/press-release/seti-institute-unistellar-partnership-promises-revolutionize-amateur

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.