V1405 Cas – nowa w Kasjopei

Bogata w obiekty okolica “nowej” gwiazdy. Dennis di Cicco / Sean Walker MDW Sky Survey

Kilka dni temu jeden z miłośników astronomii zauważył na niebie nowy obiekt, który jest na tyle jasny, że możesz go zobaczyć nawet przez niewielką lornetkę z własnego ogródka czy balkonu. Około godziny 19:00 JST wieczorem 18 marca, japoński astronom amator Yuji Nakamura zauważył coś dziwnego: nową gwiazdę w znanej konstelacji Kasjopei tuż przy granicy z Cefeuszem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto szybko przeprowadzili dalsze obserwacje, używając 3,8-metrowego teleskopu Seimei na szczycie Mt. Chikurinji w Japonii. Uzyskali widmo nowego obiektu, mając nadzieję na określenie jego charakteru na podstawie wskazówek ukrytych w jego świetle. Odkryli, że obiekt, który został skatalogowany jako PNV J23244760 + 6111140, to “klasyczna nowa“: wybuch białego karła, który “kradnie” materię z pobliskiej gwiazdy towarzyszącej. Nazwa tej gwiazdy pochodzi stąd, że z gwiazdy niewidocznej gołym okiem w ciągu krótkiego odcinka czasu staje się gwiazdą łatwo dostrzegalną. Pierwszą gwiazdę nową zaobserwował Hipparch w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Nowa nowa cały czas jaśnieje. W chwili odkrycia (18 marca) świeciła z jasnością 9,6 mag. W ciągu kilku kolejnych godzin zwiększyła jasność do 9,1mag. Zdjęcia wykonane kolejnego dnia (19 marca) pokazały, że obiekt osiągnął wielkość 7,8 mag. Jest to wartość na tyle duża, że można ją dostrzec przez przeciętną lornetkę.

JAK ZNALEŹĆ?

Zlokalizowanie obiektu nie powinno przysporzyć większego kłopotu. Wystarczy zacząć od zidentyfikowania znajomego „W” Kasjopei, które jest widoczne nad północno-zachodnim horyzontem po zachodzie Słońca osiągając najniższe położenie na naszym niebie tuż po północy. Jeśli podążysz od jasnej (2,24 mag) gwiazdy Schedar (α Cassiopeiae) do równie jasnej Caph (β Cassiopeiae) i przedłużysz tę linię, zostaniesz skierowany prawie prosto do miejsca, w którym znajduje się nowa.

Nowa znajduje się około 5,9° na północny zachód od Caph, wyznaczającej zachodni kraniec asteryzmu “W”. W pobliżu nowej znajdziemy gwiazdę 4 Cassiopeiae o jasności 4,96 mag oraz gromadę otwartą Messier 52 o jasności 6,9 mag oraz NGC 7635, czyli popularną Mgławicę Bańka (Bąbel).

JAK DALEKO?

Dokładna odległość do Nova Cas 2021 nie jest jeszcze znana, ale większość z tego typu obiektów ma tendencję do osiągania jasności absolutnych około -8 magnitudo. Jeśli 7 mag jasności widomej jest szczytem dla Nova Cas 2021, jej odległość możemy szacować na około 30 000 do 32 000 lat świetlnych, co lokalizuje ją na skraju ramienia zewnętrznego Drogi Mlecznej, tuż za ramieniem Perseusza. Jeśli jednak zwiększy swoją jasność, może okazać się być znacznie bliższa.

Trudno powiedzieć, jak długo PNV J23244760 + 6111140 będzie widoczna i jak ostatecznie jasność osiągnie. To oznacza, że ​​warto jak najszybciej skierować swój sprzęt optyczny w kierunku Kasjopei i być na bieżąco z obserwacjami astronomów. Ostatnią nową widoczną gołym okiem na półkuli północnej była V339 Del w maleńkiej konstelacji Delfina w 2013 roku.


 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.