“Niemożliwa” czarna dziura odkryta w naszej galaktyce

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył wyjątkowo masywną czarną dziurę gwiezdnego pochodzenia o masie 68 razy większej niż Słońce. „Czarne dziury o takiej masie nie powinny nawet istnieć w naszej galaktyce, zgodnie z większością obecnych modeli ewolucji gwiezdnej” – powiedział dr Jifeng Liu, astronom z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk.

„Myśleliśmy, że bardzo masywne gwiazdy o składzie chemicznym typowym dla naszej Galaktyki muszą wyrzucić większość swojej maaterii podczas silnych wiatrów gwiazdowych, gdy zbliżają się do końca swojego życia. Dlatego nie powinny pozostawiać tak masywnej czarnej dziury. Nowo odkryta czarna dziura jest dwa razy większa niż to, co uważaliśmy za możliwe. Teraz teoretycy będą musieli podjąć wyzwanie wyjaśnienia formacji tego typu obiektów. ”

„Ta czarna dziura jest o wiele bardziej masywna niż typowe czarne dziury, które rutynowo znajdujemy w Drodze Mlecznej, których masy zawierają się przedziale od 5 do 15 mas słonecznych”, dodaje dr Jorge Casares, badacz z Instituto de Astrofísica de Canarias i Universidad de La Laguna.

Nowo odkryta czarna dziura jest częścią układu podwójnego gwiazda-czarna dziura o oznaczeniu LB-1, znajdującego się około 13.800 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Towarzysz Czarnej Dziury jest podolbrzymem typu ‘B’, 8,2 razy cięższym i 9 razy większym od Słońca. Gwiazda ma zaledwie 35 milionów lat i okrąża czarną dziurę raz na 78,9 dnia.

Eksperymenty LIGO/Virgo ujawniły czarne dziury o masach kilkudziesięciu mas Słońca, znacznie wyższych niż znane wcześniej czarne dziury gwiazdowego pochodzenia. Odkrycie czarnej dziury o masie 68 Słońca potwierdza ich istnienie w naszej Drodze Mlecznej.„Czarne dziury odkryte wcześniej przez LIGO/Virgo są naturalnie wyjaśnione w ramach standardowej teorii ewolucji gwiazd” – dodał dr Chris Belczyński z Polskiej Akademii Nauk. W przeciwieństwie do tego, czarna dziura LB-1 wydaje się niemożliwa do wyjaśnienia, ponieważ gwiazdy wystarczająco masywne, aby utworzyć “potwora” o masie 68 mas Słońca, powinny zostać całkowicie rozerwane podczas wybuchu supernowej powstającej z powodu niestabilności kreacji par.

„To odkrycie zmusza nas do ponownego zbadania naszych modeli powstawania gwiezdnych czarnych dziur” – powiedział profesor David Reitze, dyrektor wykonawczy LIGO Laboratory w Caltech i astrofizyk z University of Florida.

Odkrycie opisano w artykule w czasopiśmie Nature.


http://www.sci-news.com/astronomy/lb-1-impossible-stellar-black-hole-milky-way-07855.html

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.