Alpha Draconis

 

Thuban

Choć oznaczona literą alfa, Thuban wcale nie jest najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Smoka. Pod tym względem znajduje się dopiero na ósmym miejscu. Jest jasna i gorąca, a w barwie błękitna.

Temperatura powierzchni wynosi ok. 10.000 K (jaśniejszy składnik) oraz 8.000 K (składnik wtórny). Należy do typu widmowego A0III i wykazuje jasność wizualną ok. 3,7 mag. Nie jest to wiele, ale bez problemu można dostrzec gwiazdę gołym okiem, leży w północnej części gwiazdozbioru. A przy użyciu choćby najmniejszej lornetki zauważyć piękny niebieskawy chłodny kolor (B-V= -0,04).

Thuban to gwiazda spektroskopowo podwójna. Jej składowe są oddalone o ok. 30 milionów kilometrów i obiegają się w odstępach czasowych blisko 51 dni. Jest to odległość podobna do  dystansu dzielącego Merkurego od Słońca. Ale w przypadku dwóch gwiazd, taki dystans to niewiele. Sam czas zaćmienia (bo są to gwiazdy zmienne zaćmieniowe), trwa bardzo krótko: ok. 6 godzin. Oprócz tego, zauważono niewielką zmienność w krótkim cyklu około godzinnym.

Naukowcy podejrzewają, że te drobne fluktuacje jasności wiążą się ze zmiennością pulsacyjną składnika pierwotnego.  Jaśniejszy składnik wykazuje jeszcze inną niezwykłość: ma szczególny skład chemiczny. Wykazuje silne linie spektroskopowe krzemu. Linie spektroskopowe gwiazdy Thuban są pojedyncze, mimo, że gwiazda jest podwójna. Oznacza to, że widoczne są tylko pasma jednej ze składowych.  Alpha Dra to jeden z najjaśniejszych zbadanych układów podwójnych zaćmieniowych.

Thuban wykazuje nadzwyczaj powolną rotację. Wiruje z prędkością zaledwie 26 km/s. Świeci niezwykle jasno: aż 294 razy jaśniej od Słońca.
Warto wspomnieć, że alpha Draconis była dawno temu (ok. 4800 lat temu) gwiazdą polarną. Czyli znajdowała się wówczas bardzo blisko północnego bieguna niebieskiego. Na skutek precesji, obecnie pozycję tę zajmuje Polaris (alpha UMi).

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.