C/2014 S3 (Pan-STARRS) wraca po miliardach lat wygnania

Obserwacje komety o nazwie C/2014 S3 (PanSTARRS), wykonane za pomocą Very Large Telescope i Canada France Hawaii Telescope, wskazują, że jest to wyjątkowo wiekowy obiekt wyrzucony z wewnętrznych rejonów Układu Słonecznego w czasie jego formowania.

Po miliardach lat tułaczki w Obłoku Oorta, niewielki kawałek skały powrócił. Kometa C/2014 S3 (PanSTARRS) została odkryta w 2014 roku przez Karen Meech i jej współpracowników z University of Hawai’i z wykorzystaniem teleskopu PanSTARRS1.

Astronomowie od razu zauważyli, że obiekt jest niezwykły, ponieważ nie posiada ogona charakterystycznego dla większości długookresowych komet, w czasie zbliżenia się do Słońca. W wyniku tego, nazwana została kometą “manX” nawiązując do bezogonowej rasy kotów. W swojej pracy, opublikowanej dziś w czasopiśmie Science, dr Meech i współautorzy stwierdzili, że obiekt ten utworzony w wewnętrznym Układzie Słonecznym w tym samym czasie, co sama Ziemia, został z niego wyrzucony na bardzo wczesnym etapie i stosunkowo niedawno znalazł się na orbicie (o okresie ok. 860 lat), która pozwala na powrót w pobliże Słońca. Dzięki temu możemy spodziewać się kolejnych informacji na temat wczesnych etapów formowania się Układu Słonecznego.

 

Tuż po odkryciu, astronomowie przeprowadzili obserwacje widma obiektu za pomocą Very Large Telescope (VLT) w Chile.
Analiza światła odbitego przez C/2014 S3 (PanSTARRS) wskazuje, na podobieństwo do typowych asteroid typu S, charakterystycznych dla Pasa Asteroid. Obiekt nie wygląda jak typowe komety, uformowane w zewnętrznym Układzie Słonecznym, które są bardziej lodowate, niż skaliste. Wydaje się, że struktura obiektu praktycznie nie zmieniła się od momentu powstania, co wskazuje, że został głęboko zamrożony przez bardzo długi okres czasu na rubieżach Układu Słonecznego. Bardzo słaba aktywność kometarna związana z sublimacją lodu, jest około milion razy mniejsza niż w przypadku aktywnych komet długookresowych w podobnej odległości od Słońca.

Znamy już od wiele planetoid, ale wszystkie zostały upieczone przez miliardy lat w pobliżu Słońca. Ta jest pierwszą “nieugotowaną asteroidą, jaką możemy obserwować, co więcej została on przechowana w najlepszej zamrażarce, jaka istnieje.
– Karen Meech


 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.