Drukowane bazy na Księżycu i Marsie?

DRUKOWANE BAZY NA KSIĘŻYCU

NASA planuje wysłać odpowiednie automaty na Marsa do budowy dróg, platform do lądowania i hangarów zanim pierwsi osadnicy pojawią się na Czerwonej Planecie po 2024 roku.

Najwcześniej w 2024 roku, misja Mars One planuje wysłanie na Marsa po czterech osadników co dwa lata w celu zbudowania stałej ludzkiej kolonii na Marsie. Inżynier NASA Behrokh Khoshnevis z University of Southern California w USA spędził ostatnie lata na -projektowaniu robotów, które mogą być wysyłane na Marsa przed kolonistami aby zbudować całą infrastrukturę niezbędną w momencie przybycia pierwszych kolonistów.

Khoshnevis pracuje z nową metodą konstrukcji o nazwie „Contour crafting”, która pozwala robotom drukowanie w technologii 3D ogromnych betonowych obiektów takich jak budynki. Zapowiedział, że jego technologia 3D będzie w stanie wydrukować konkretną konstrukcję budynku o powierzchni 600 metrów kwadratowych, w mniej niż 20 godzin. 

Technologia jest gotowa, mówi Khoshnevis, ale dostosowanie jej do warunków na Marsie czy nawet Księżycu powoduje pewne nietypowe problemy, takie jak możliwość pozyskiwania surowców. Jednym z rozwiązań okazało się wykorzystanie do tego celu siarki, której ilość w marsjańskiej glebie jest około cztery razy większa niż na Ziemi. Khoshnevis odkrył, że siarka posiada spore możliwości w wiązaniu marsjańskich skał. Jednak nawet przy użyciu tej koncepcji, „wytłaczanie” materiału okazało się trudniejsze od przewidywań. W porównaniu do ziemskiego piasku, jego odpowiednik z Księżyca czy Marsa jest znacznie bardziej ścierny. 

Dlaczego tak jest? Ziarna ziemskiego piasku przez miliony lat były szlifowane głównie za pomocą wody, co nie miało miejsca na Księżycu i w ostatnim czasie na Marsie. 

Pomimo wyzwań i trudności związanych z przygotowaniem materiału na Marsie, istnieją również pewne udogodnienia wynikające z warunków marsjańskich, które będą sprzyjać na placu budowy. Grawitacja na Marsie jest o 62% niższa niż na Ziemi, co powoduje, że ​​wszystko jest lżejsze i będzie musiało wytrzymać znacznie mniejsze przeciążenia. Oznacza to dłuższą trwałość budowli niż gdyby została zbudowana na Ziemi. 

306 views

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. ekolog pisze:

  Czyli na Marsie kosmici mieliby problem (przez ten nieokrągły piasek) albowiem …

  Jak myślicie. Czym i w czym bawią się dzieci kosmitów?
  Stawiam hipotezę, że w piasku i lepią babki lub budują zamki.
  Uzasadnienie.
  Badania z wykorzystaniem Spitzer Space Telescope wykazały, że krzemionka (dwutlenek krzemu), jeden z najobficiej występujących na ziemi minerałów, powstaje już gdy eksplodują masywne gwiazdy.
  Sam krzem, z liczbą atomową zaledwie 14 może powstawać spokojnie w gwiazdach (nie wymaga ekstremalnych zjawisk jakie zachodzą podczas wybuchu supernowej lub zderzenia gwiazd neutronowych) ale coś go musi z tych gwiazd wyrzucić i jeszcze lepiej gdy już wtedy połączy się z tlenem abyśmy mieli potem wystarczająco dużo piasku, który tak lubimy (jako budowlańcy, a wcześniej dzieci).
  ===
  BTW
  Danielu daj to ewentualnie na facebook-u na grupę:
  „Astronomia, astrobiologia, ewolucja życia w kosmosie. Bez metafizyki.”
  Pozdrawiam
  Ekolog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *