Hit & Kit

Tym razem nowość, w jednym wpisie będę zarówno chwalił, jak i będę się znęcał. Kogo pochwalę? Spora niespodzianka – Janusza Płeszkę. Janusz znany z niezmierzonych pokładów doświadczenia postanowił wykorzystać cześć tej wiedzy, wesprzeć doświadczeniami innych, zaprosić do współpracy informatyka i co się rzadko zdarza, zamysł przerodził się w czyn godny uwagi.
Tworzy się coś, co ma według mnie ogromny potencjał – symulator widoku jaki możemy zobaczyć w okularze. Jest szansa, że powstanie proste, przejrzyste ale efektywne oprogramowanie głównie dla tych, którzy raz za razem pytają co kupić, ale też dla każdego, kto jest ciekaw jak wygląda dany obiekt w danej konfiguracji sprzętowej.
Nie znam żadnego programu, który uwzględniałby wpływ seeingu czy poziomu zaświetlenia, więc jest to projekt w jakimś stopniu innowacyjny. Sprawa jest na tyle istotna, że trzeba pomagać opiniami, motywować do dalszego działania, żeby idea się rozwijała aż do satysfakcjonującego efektu.
Jak usprawnić działanie symulatora? Co zrobić, żeby w miarę możliwości odpowiadał rzeczywistości?
Dyskusja na ten temat TUTAJ.


Sam symulator znajdziemy pod adresem: http://teleskop.astromaniak.pl/

A jeśli efekt końcowy będzie wyglądał mniej więcej tak, jak propozycja użytkownika •Fish3r•, to naprawdę będzie kozak. Trzymam kciuki 🙂


Co z kitem? Kit próbował nam wcisnąć pewien jegomość, który na 4 forach astronomicznych usiłował kwiecistym opisem sprzedać cud-lunetę. Na trzech z nich temat spotkał się ze słusznym wyśmianiem tematu stając się nie lada rozrywką. Na żadnym nie istnieje już w pierwotnej formie (na trzech nie istnieje wcale:).
Niech ten przypadek będzie przestrogą, że gdzie jak gdzie, ale na forach ściema a’la allegro jest bardzo ryzykownym posunięciem.

A czym takim to ogłoszenie się wyróżniło? Wystarczy przeczytać:

Każdy średnio obyty ze sprzętem, znajdzie przynajmniej kilka “kwiatków” godnych politowania.
Ale to nie wszystko, ponieważ ogłoszenie zamieszczone na allegro dotyczące tego samego sprzętu to bullshitowy majstersztyk. Przyjrzyjmy się kilku fragmentom.
Na początek przesłanie do właścicieli “bazook”, które tylko wstyd przynoszą i problemy logistyczne. Dowiedzieć się też można, że wyciąg 1,25″ to zjawisko niemal niespotykane


Wiedza przyswojona? Lecimy dalej 🙂

Cud optyka bo nie ma niebieskich warstw…i takie tam podobne.

Dalej okazuje się, że nie tylko sprzęt jest z najwyższej półki (na kaloryferze) ale właściciel to też postać wyjątkowej mądrości w porównaniu “gamoniami”.

A na koniec dowiemy się, że potężne powiększenia również możliwe są na tym sprzęcie. Ale po co, skoro wcześniej dowiedzieliśmy się, że to nie ma sensu? No i dalej w temacie “Newtony to zło” 😉

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Anonimowy pisze:

    Eee tam, można lepiej 🙂 Bierzemy okular 2mm do tego powermate 5x i miażdzymy konkurencję powerkiem x1875, widząc czarną dziurę z bardzo bliska.
    P.S. Właśnie się do wiedziałem że mój SCT to konstrukcja otwarta- Suuuper mam wrażenie że od razu zaczął się szybciej chłodzić.

  2. Anonimowy pisze:

    No cóż,to następny taki co myśli że lód można eskimosom sprzedać.Jaką trzeba mieć fantazje by wrzucić na astro fora tak skleconą ofertę,z drugiej strony to nie wiem czy można szydzić z umysłowo chorych,w tym przypadku z wariata…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.