Irlandczyk Rho Ophiuchi – czyli astronomia według gazety.pl

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich, ogłosiło wyniki organizowanego corocznie konkursu fotograficznego. Gazeta.pl nie omieszkała o tym poinformować rodaków…niestety zrobiła to dosyć nieudolnie…no dobrze…bardzo nieudolnie O_o. W głowie się nie mieści, że portal tak pieczołowicie dbający o astronomiczną wiedzę Polaków (o czym swego czasu przekonałem się pracując w pewnym planetarium – tekst na inną okazję), dopuszcza się takiego rażącego niedbalstwa!

O co chodzi? Zacznijmy od tytułowego Rho:

Rho Ophiuchi

Zdolny fotograf byłby z tego Rho…gdyby istniał 😀 Pomińmy już nawet głupią literówkę w słowie „wyróżniona”. Rho Ophiuchi to gwiazda…znajdująca się na tym właśnie zdjęciu. Każdy średnio ogarnięty miłośnik nieba zna ten fragment.
Nie przypominam sobie, żeby gwiazda (no może oprócz Brosnana, Connery’iego, Hopkinsa i Bono) była narodowości irlandzkiej, na pewno nie ta. Zerknijmy do oryginału znajdującego się na stronie szacownego obserwatorium:

No tak, tu się wszystko zgadza, fotograf ma na imię Tom, równie ładnie jak Rho. Wybacz Tom nieudolnemu polskiemu dziennikarzowi bez znajomości języka, z którego tłumaczy i tematyki, o której pisze.

Dobrze, ale to nie koniec.

Bzdura numer 2 – Omega Centauri

Świetne zdjęcie, tylko, że na nim nie ma Omegi Centauri. Nie jest ona nawet specjalnie blisko tego kadru O_o. W dodatku zdjęcie to otrzymało wyróżnienie w zupełnie innej kategorii niż twierdzi portal gazeta.pl. Na zdjęciu znajduje się (od lewej): Kometa Lemmon, 47 Tucanae (gromada kulista, która jasnością ustępuje tylko…gromadzie Omega Centauri :D) oraz Mały Obłok Magellana. W zasadzie wszystkie anglojęzyczne strony podające wyniki tegoż konkursu mają poprawne podpisy.

Onet, który również umieścił galerię konkursową…zupełnie pominął powyższe zdjęcia.

A propos Onetu:

Nie, proszę państwa. Hemisphere to nie jest wbrew pozorom nazwa jakiegoś odludzia na południowych rubieżach naszej planety. To po prostu w języku angielskim „Półkula” (WIKI). Niektóre źródła angielskie używają tej nazwy, żeby wyjaśnić, że zdjęcie przedstawia południową półkulę nieba, prawda że proste?
A zdjęcie zostało zrobione z Cape Palliser w północnej Nowej Zelandii. Minuta w google wystarczyła 😉

 

20 views

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Anonimowy pisze:

  Na Onecie też są kwiatki, np. "Na zdję­ciu widać nocne niebo nad He­mi­sphe­re."
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/astronomiczne-zdjecia-roku-znamy-zwyciezcow/csv94

 2. paether pisze:

  Hahahaha, dzięki 🙂

 3. Nie no to wygrywa ze wszystkim 🙂

 4. Anonimowy pisze:

  Ci redaktorzy czy dziennikarze,jak zwał tak zwał powinni zająć się ogrodnictwem.Potrafią przesadzić…

 5. Filip Wilk pisze:

  Haha, to są mistrze 😀 Widziałem wczoraj tylko na Onecie, i właśnie się zastanawiałem o co im chodzi z tą Hemisphere 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *