Kto wchodzi bez groszy, kij go wypłoszy! (update 27.07)

Dwa słowa poruszyły polski astroświatek niczym royal baby opinią publiczną w Wielkiej Brytanii –
Bezpieczeństwo giełdy,
które to oznajmiły nadciągające wydarzenia nie mające w Polsce precedensu. Nad astromaniakowymi handlarzami używanym (i nie tylko) sprzętem, zawisła groźba opłat pod pretekstem zwiększenia bezpieczeństwa. Burzliwy temat dorobił się już 10 stron i wygląda na to, że rozwinie się dalej. Już około 3 strony okazało się, że tytułowe “bezpieczeństwo” jest tutaj najmniej ważne, a pozostała kwestia wyłącznie pieniędzy. Ludzie robią biznesy na darmowej giełdzie, a serwer kosztuje. Jak drażliwy to temat, świadczą liczne kłótnie, które już miały miejsce i pewnie kolejne w przyszłości.

Nie mogę odmówić sobie tej przyjemności wyrażenia własnego zdania 🙂

Trudno ocenić zaistniałą sytuację ale bliżej mi do punktu widzenia admina, który do tej pory właściwie charytatywnie udostępniał przytulny kącik gdzie można pozbyć się bądź nabyć sprzęt. Tematu by nie było, gdyby ten kącik nie rozrósł się do zdecydowanie największej giełdy astro w Polsce. Jednak aby to zadziałało właściwie, trzeba idealnie wyważyć propozycję zmian. Prawa rynku, tego nie oszukasz.
Początkowa opcja 5% od wartości to kuriozum. TUR właśnie wystawił na sąsiednim forum ODK400. Ceny nie podał ale posiłkując się ceną nowej tuby, można założyć, że za mniej niż 20.000zł nie sprzeda. 5% to 1.000zł! Podobnie ustalenie minimalnej kwoty na 10zł jest awykonalne gdyż uderzy w sprzedawców drobnego, niedrogiego sprzętu, ale to już zostało w wątku przemaglowane i chyba skutecznie wyperswadowane.
Żeby cała akcja zakończyła się sukcesem. a przynajmniej nie była strzałem w kolano konieczne jest umiejętne dobranie oferty i ceny, a granica jest bardzo cienka. Jestem przekonany, że wprowadzenie opłat za giełdę w takiej formie jak obecnie zakończy się katastrofą. Najmniejszego cienia wątpliwości. Klient jeśli płaci to wymaga. Wymaga czegoś ekstra, czego nie ma u bezpłatnej konkurencji i nie wystarczą tutaj hasła o zwiększeniu bezpieczeństwa. Tylko konkrety i to wprowadzone wcześniej niż opłaty, w ciemno płacić nikt nie lubi. Dopóki nie zobaczy nie uwierzy, więc nie zapłaci, a już na pewno nie przekonają obietnice zbajerowania skryptu przez informatyka, który przez kilka miesięcy nie mógł dać sobie rady z chatem 😉

Bardzo prosta zależność między jakością produktu, ceną i popytem będzie tutaj kluczowa.

Ręki sobie uciąć nie dam, ale w ciemno obstawiam, że z tych zmian nic nie będzie…

_________________________________________________________________________________

Epilog
Tak, jak myślałem. Giełda pozostanie bezpłatna. Uczciwy lud może spać spokojnie. Robin Puesh zapoluje jedynie na bogatych handlarzy bytujących w krainie Astromaniaka.

Tylko co z tym bezpieczeństwem? Przecież o tym był ten temat 😐 Prawda?

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Anonimowy pisze:

  To co wyprawia ten Pan z Krakowa to jest żenada,krakowskiemu centusiowi zawsze mało,mam nadzieje że jak to mówią w przysłowiu dwa razy straci…

 2. Anonimowy pisze:

  Oj tam, oj tam. Jego cyrk, jego małpy. Kiedy jechał targującym się od żebraków to gul mi siekał. Ale teraz to jego święte prawo nałożyć myto. Jaja będą jeśli inny właściciele pójdą w jego ślady 😉

 3. Anonimowy pisze:

  Ze swojej strony napisze tak,jeśli na Astromaniaku zostaną wprowadzone opłaty za wystawianie sprzętu to już nic nigdy nie kupie w Astrokraku,inni pewnie też się zrażą i pójdą w moje ślady,oszołomom nie będe dawał zarabiać.

 4. Anonimowy pisze:

  Zauważyliście jedną prawidłowość, na Astromaniaku ludzie nie cierpią admina za hipokryzje ale kochają to forum. Dla mnie to paradoks 1000-lecia. Ci gości stwierdzili, że jego właściciel robi zamach na własne forum i postanowili zrobić bunt na okręcie by ochronić wspólne dobro! Wspólnym dobrem jest przybudówka handlowa do Astrokraka wraz z cynicznym administratorem!
  To jest Poska!!!

 5. Anonimowy pisze:

  No trochę nie wiem o co tym chodzi. Tam przeciez nic się nie dzieje. Ludzka natura 😀

 6. Anonimowy pisze:

  I wycofał się nasz Januszek 🙂 płatne tylko dla handlarzy, ciekawe jak ich rozpozna ha ha

 7. Anonimowy pisze:

  Użyje ciemnej strony mocy ….

  Szkoda, że opłat nie wprowadził. Ludzie przenieśli by się na Astropolis i FA.

 8. Anonimowy pisze:

  A Ty myślisz, że mu zależy na użytkownikach? Astromaniak to zwykła przybudówka handlowa do Astrokraka. Cholera go brała że ludzie sprzedają na jego giełdzie i nie kupują nówek w jego sklepie a on nic z tego nie ma. Nie mogąc dać odpowiednio wysokich marży by prowadzenie Astrokraka było opłacalne, chciał dowalić opłatęza giełdę by sobie wyrównać! Dopiero ludzie sprzeciwiając się mu dali jednocześnie do zrozumienia, że to może odbić się nie tylko na narzędziu PRowskim jakim jest Astromaniak a również na sprzedaży sklepowej. Astromaniacy to tylko owce do golenia! A że same potrafią się zorganizować w społeczność to tylko Pasterzowi na rekę -lepiej wełna rośnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.