Maleńki latawiec Strzelca- czyli o asteryzmie z gwiazd TEREBELLUM

W konstelacji Strzelca znajduje się niewielki asteryzm tworzony przez cztery zbliżonej jasności (ok. 4,5- magnitudowe) gwiazdy. Gwiazdy te nie są jednak ze sobą powiązane grawitacyjnie. Z perspektywy Ziemi formują niezwykły zarys deltoidu/ latawca. Asteryzm wznosi się na niewielką wysokość nad horyzont. Góruje na przełomie czerwca i lipca, kiedy to osiąga maksymalną wysokość: ok. 12o nad horyzontem i jest widoczny w południowej części nieba. Gwiazdy składowe są widoczne gołym okiem i zajmują na niebie obszar o wymiarach 1o 20’ x 1o 40’.

W literaturze zagranicznej układ niekiedy określany jest jako Herman’s Cross, od imienia jednego z obserwatorów, Hermana Heyna, który zwrócił szczególną uwagę na charakterystyczny kwartet gwiazd w pobliżu ekliptyki w „ciemnej” części gwiazdozbioru Strzelca (ciemnej, czyli obfitej w słabe, ciemne gwiazdy).
Nazwa „Terebellum” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza tyle co „śruba” lub „narzędzie wiertnicze”.

W skład asteryzmu wchodzą 4 gwiazdy: Omega Sagittarii, zwana Terebellum I, b Sagittarii (Terebellum II), 60 Sagittarii (Terebellum III) oraz c Sagittarii (Terebellum IV). Wszystkie komponenty są olbrzymami z szerokiego przedziału klas jasności: II- IV. Wszystkie prawdopodobnie są gwiazdami pojedynczymi.

Terebellum I : gwiazda wykazująca znaczny ruch własny, jest żółtym podolbrzymem typu widmowego G5. Jej wskaźnik barwy (B-V) wynosi +0,76, bo sugeruje jasnożółte zabarwienie (podobne do tego, który obserwujemy u Kapelli). Jednak Terebellum I obserwowana na tle pozostałych składników asteryzmu, sprawia wrażenie chłodno zabarwionej (białawej).

Terebellum II : pomarańczowy olbrzym typu widmowego K3. Wskaźnik barwy wynosi +1,45, a gwiazda zabarwieniem przypomina Kochab (β UMi).

Terebellum III: jest żółtym olbrzymem typu G8 i wskaźniku barwy +0,89. Kolor gwiazdy jest złoty, podobny jak u Sadalmelika (α Aqr).

Terebellum IV: czerwony chłodny olbrzym typu widmowego M4 o zabarwieniu podobnym do koloru Betelgezy (wsk. barwy wynosi +1,64).

 

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Olgierd Hennel pisze:

    Trochę jak trumna Hioba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.