2021 PH27 – nowa najbliższa sąsiadka Słońca

Słońce ma nową sąsiadkę, która do tej pory ukrywała się przed nami w jego blasku. Nowo odkryta asteroida 2021 PH27 ma średnicę około 1 km i okrąża Słońce w zaledwie 113 dni, co jest najkrótszym znanym okresem orbitalnym dla asteroidy i drugim najkrótszym po Merkurym dla dowolnego obiektu w Układzie Słonecznym.

Półoś wielka orbity 2021 PH27 wynosi około 70 milionów km (0,46 j.a.), co daje 113-dniowy okres obiegu na niestabilnej wydłużonej orbicie, która przecina orbity Merkurego i Wenus. Oznacza to, że w ciągu kilku milionów lat prawdopodobnie ulegnie zniszczeniu w zderzeniu z jedną z tych planet albo ze Słońcem lub zostanie wyrzucona ze swojej obecnej pozycji.

2021 PH27 została odkryta przez dr Scotta Shepparda z Carnegie Institution for Science, na zdjęciach wykonanych przez astronomów z Brown University – Iana Dell’Antonio i Shenming Fu 13 sierpnia 2021 roku przy użyciu Dark Energy Camera (DEC), potężnego wielofunkcyjnego instrumentu zamontowanego na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile. Kolejnej nocy uzyskano dodatkowe zdjęcia za pomocą teleskopów Magellana w Obserwatorium Las Campanas w Chile, a także ponownie za pomocą 4-metrowego teleskopu Blanco NSF. Potrzebna była trzecia noc obserwacji uzupełniających, aby określić orbitę nowej asteroidy, ale pochmurna pogoda w Chile spowodowała konieczność obserwacji z RPA, dzięki wykorzystaniu rozległej sieci Las Cumbres Observatory.

„Najprawdopodobniej 2021 PH27 została wyrzucona z głównego pasa asteroid znajdującego się między Jowiszem a Marsem, a grawitacja planet wewnętrznych ukształtowała jej orbitę w obecną konfigurację” – powiedział dr Sheppard. „Chociaż, biorąc pod uwagę duży kąt nachylenia (32 stopnie), możliwe jest, że 2021 PH27 jest wypaloną kometą z zewnętrznego Układu Słonecznego, która znalazła się zbyt blisko jednej z planet w czasie jej podróży do wewnętrznych rejonów Układu”.

Klatki, na których odkryto asteroidę 2021 PH27, wykonane przez Iana Dell’Antonio i Shenminga Fu.

Ponieważ 2021 PH27 jest tak blisko dużego pola grawitacyjnego Słońca, doświadcza największych ogólnych efektów relatywistycznych ze wszystkich znanych obiektów Układu Słonecznego. Widać to w postaci niewielkiego odchylenia kątowego orbity eliptycznej w czasie, ruchu zwanego precesją, który występuje z prędkością około jednej minuty kątowej na stulecie.

Obserwacja precesji Merkurego intrygowała naukowców, dopóki ogólna teoria względności Alberta Einsteina nie wyjaśniła jej zmian orbitalnych w czasie. Precesja 2021 PH27 jest jeszcze szybsza niż w przypadku najmniejszej planety Układu Słonecznego. „2021 PH27 zbliża się tak blisko Słońca, że ​​jej temperatura powierzchni osiąga 482 stopnie Celsjusza przy największym zbliżeniu, wystarczająco dużo, aby stopić ołów” – powiedział dr Sheppard.

Asteroida wkrótce znajdzie się za Słońcem i będzie niewidoczna z Ziemi do początku przyszłego roku, kiedy to obserwatorzy będą mogli wykonać dodatkowe obserwacje i dopracować jej orbitę.

Odkrycie 2021 PH27 zostało opublikowane w elektronicznym biuletynie Minor Planet Electronic Circular.


  1. http://www.sci-news.com/astronomy/fastest-orbiting-asteroid-09991.html
  2. https://carnegiescience.edu/fastest-orbiting-asteroid-discovered
  3. https://www.space.com/solar-system-fastest-orbiting-asteroid-2021-ph27

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.