Odkryto niezwykłe zachowanie księżyców Plutona

Zespół astronomów korzystających z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a odkrył, że dwa małe księżyce Plutona – Nix i Hydra, nie obracając się regularnie wokół własnej osi, ale wykonują chaotyczne obroty na orbicie wokół Plutona. Co więcej według naukowców, Nix i Hydra mają jasne powierzchnie podobne do Charona, a inny satelita Plutona, Kerberos, posiada tajemnicze kruczo-czarne zabarwienie.

Gdybyśmy mieszkali na Hydrze bądź Nix’ie (Niksie? 😀 ), sporo problemów sprawiałoby ustawianie budzika. To dlatego, że idąc spać nie mielibyśmy pojęcia kiedy, a nawet w którym miejscu wzejdzie Słońce.
Kompleksowa analiza wszystkich dostępnych danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pokazuje, że Nix i Hydra, poruszają się „chwiejnie” i nieprzewidywalnie. Naukowcy uważają, pozostałe dwa małe księżyce, Kerberos i Styx, są prawdopodobnie w podobnej sytuacji, co mają zweryfikować dalsze badania, w tym dane dostarczone przez zmierzającą w kierunku Plutona sondę New Horizons.
John Grünsfeld z NASA’s Science Mission Directorate:

Teleskop Hubble’a dostarczył nowy widok Plutona i jego księżyców ujawniający kosmiczny taniec z chaotycznym rytmem. Gdy sonda New Horizons leci w system Plutona w lipcu, będziemy mieli okazję zobaczyć z bliska jak te księżyce wyglądają i jak się zachowują.

Skąd ten chaos? Ponieważ księżyce są osadzone wewnątrz dynamicznie zmieniającego się pola grawitacyjnym spowodowanego przez dwie jednostki centralne systemu: Plutona i Charona, wirujące wokół wspólnego środka masy. Powoduje to zmienne siły, które „miotają” mniejszymi księżycami w nieprzewidywalny sposób. Chaotyczność jest wzmocniona przez fakt, że księżyce nie mają kształtu kulistego ale przypominają bardziej piłkę do rugby. Obserwacje czterech zewnętrznych księżyców Plutona ujawniły również, że trzy z nich, Nix, Styx, i Hydra, są obecnie zamknięte razem w rezonansie orbitalnym. Hipotetyczny obserwator na powierzchni Nix zobaczy, dwa okrążenia Plutona przez księżyca Styx na trzy okrążenia Hydry.


Ku zaskoczeniu astronomów, Hubble odkrył również, że księżyc Kerberos jest ciemny jak brykiet węgla drzewnego, a pozostałe satelity są tak jasne, jak biały piasek. Przewidywano, że zanieczyszczenie pyłem spowodowane uderzeniami meteorytów powinno sprawić, że wszystkie małe księżyce będą miały jednorodny wygląd. Sonda New Horizons, już w lipcu 2015 może dostarczyć informacji, które pomogą rozstrzygnąć kwestię czarnego księżyca oraz inne dziwactwa odkryte przez Hubble’a.

Chaos w systemie Pluton-Charon oferuje wgląd, jak mogą zachowywać się planety krążące wokół gwiazdy podwójnej. „Uczymy się, że chaos może być wspólną cecha układów podwójnych” – powiedział Doug Hamilton z University of Maryland. „To może również mieć wpływ na życie na planetach w takich systemach. Obserwatorium kosmiczne Keplera znalazło już kilka systemów planetarnych orbitujących wokół gwiazd podwójnych.


http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2015/24/full/
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150603130447.htm


 

107 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *