Rosja z własną stacją kosmiczną?

 
Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała, że do 2024 roku odłączona zostać ma rosyjska część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest obecnie największym sztucznym obiektem na orbicie Ziemi. Waży 455 ton przy rozmiarach 110 m x 100 m x 30 m. W jej skład wchodzi 5 modułów rosyjskich. Po ich odłączeniu od ISS powstać ma własna rosyjska stacja orbitalna.
 
Już w maju 2014 roku Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji odpowiadający za przemysł obronny i kosmiczny, mówił o możliwości odłączenia rosyjskiej części i utworzenia z niej własnej stacji. Rogozin uważany jest za polityka nacjonalistycznego i antyzachodniego. Teraz rosyjska agencja kosmiczna – Roscosmos podaje datę odłączenia się Rosji od tego międzynarodowego projektu. Odłączenie się od ISS miałby dać możliwość Rosjanom prowadzenia “bardziej obiecujących kosmicznych projektów”. Mówi się o umieszczaniu ładunków na wyższej orbicie wokołoziemskich oraz lotach na Księżyc i w kierunku dalszej przestrzeni kosmicznej.
 
W kontekście rosyjskiej samodzielnej stacji kosmicznej mówi się o jej nowej nazwie – OPSEK (Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex). Byłaby ona poniekąd realizacją koncepcji sowieckiej stacji Mir 2.
 
 
 
Zarja (data przyłączenia: 1998) Zapewnia zasilanie elektryczne. Obecnie wykorzystywana jest moduł magazynowy zawierający m.in. pojemniki z paliwem. Własność NASA, więc nie wejdzie w skład nowej stacji.
Zwiezda (2000) Pomieszczenia mieszkalne dla załogi z systemami podtrzymującymi życie oraz kontroli orbity stacji. Umożliwia dokowania rosyjskich załogowych statków kosmicznych Sojuz, bezzałogowych transportowców Progress i europejskich ATV. Wejdzie w skład nowej stacji
Pirs (2001) Śluza powietrzna umożliwiająca przeprowadzanie spacerów kosmicznych i jednocześnie port dokowania statków Sojuz i Progress. Nie wejdzie w skład nowej stacji (deorbitacja).
Poisk (2009) Moduł dokowania statków Sojuz i Progress. Wejdzie w skład nowej stacji
Rasswiet (2010) Magazyn zapasów. Moduł dokowania statków Sojuz i Progress. Brak informacji o planach wykorzystania modułu.
Uzlowoj (2016) Łącznik elementów stacji. Wejdzie w skład nowej stacji
Nauka – Wielozadaniowy Moduł Laboratoryjny (2017) Główny moduł laboratoryjny. Wejdzie w skład nowej stacji.
 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.