Bardzo bliska koniunkcja Jowisza z Saturnem

Bardzo bliska koniunkcja Jowisza z Saturnem

Wielka koniunkcja nastąpi w konstelacji Koziorożca (tuż przy granicy ze Strzelcem), w czasie gdy Księżyc w pierwszej kwadrze będzie świecił wysoko na południu, w miejscu gdzie spotykają się granice Wodnika, Wieloryba i Ryb). Zjawisko będzie widoczne z dowolnego zamieszkałego miejsca na Ziemi.

Podczas grudniowej koniunkcji obie planety będą bardzo jasne (Jowisz -1,97 mag, Saturn +0,63 mag), jednak Słońce utrudni obserwacje w wielu miejscach na świecie. Im bliżej równika, tym lepszy widok. Im dalej na północ, tym krótsze okno, przed schowaniem się planet poniżej horyzontu. Najlepszym pomysłem na ich zobaczenie będzie teleskop skierowany w kierunku zachodnim około godziny po zachodzie Słońca, jednak planety będą tak jasne, że bez większego trudnu będą możliwe do odnalezienia o zmierzchu. Warto już wcześniej zastanowić się nad miejscem obserwacyjnym, które będzie miało kluczowe znaczenie. Miejscówka z dobrym widokiem na zachód, bez drzew i budynków zasłaniających horyzont bardzo ułatwi obserwację zjawiska. 

Pole widzenia przy powiększeniu 300x razy, w okularze o polu własnym 70 stopni.

W większości przypadków, gdy Jowisz spotyka Saturna, zwykle dzieli je więcej niż jeden stopień kątowy. Jednak 21 grudnia, będą one oddalone tylko o jedną dziesiątą stopnia (6 minut łuku). Aby już teraz ocenić jaka to odległość, w następną pogodną noc przyjrzyj się Mizarowi, środkowej gwiazdce w dyszlu Wielkiego Wozu. Słabsza gwiazda (Alkor), znajduje się w odległości zaledwie 11,8 minuty łuku, a zdolność dostrzegania separacji tych dwóch gwiazd jest nadal uważana za dowód na dobry wzrok obserwatora. Jowisz i Saturn zbliżą się na mniej więcej połowę tej odległości! 

Szerzej – https://astrofan.pl/koniunkcja-jowisz-i-saturn/


 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *