„BD+20594b” – Największa znana skalista planeta

Do tej pory nasze wyobrażenie na temat maksymalnej wielkości i ewolucji skalistych planet pochodziło głównie z bezpośredniej obserwacji naszego Układu Słonecznego. Po prostu wcześniej mieliśmy spore problemy z obserwacją innych tego typu światów, ale Kosmiczny Teleskop Keplera dostarczył szeregu odkryć, w tym jedno z nowszych ukazujące skalistego giganta – największego, jakiego znamy na dzień dzisiejszy. Planeta, o nazwie BD + 20594b osiągnęła połowę średnicy Neptuna, a składa się w całości ze skał.

Planeta, której istnienie zostało zgłoszone w dniu 28 stycznia w arXiv.org przez astrofizyka Nestor Espinoza i jego kolegów z Pontifical Catholic University of Chile w Santiago znajduje się ponad 500 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Barana. Planeta okrąża swoją macierzystą gwiazdę w 42 dni.

Planeta jest około 16 razy masywniejsza od Ziemi, ale tylko nieco ponad dwa razy (2,2) szersza. Dużą masę zawdzięcza sporej gęstości około 8 gramów na centymetr sześcienny. Dla porównania, średnia gęstość Ziemi wynosi ok 5,5 grama na centymetr sześcienny. Nowa planeta skalista została odkryta w 2015 roku przez Teleskop Keplera, który poszukuje cieni planet przechodzących przed tarczami swoich gwiazd.

BD + 20594b jest porównywalna do Keplera-10c, skalistej „mega Ziemi” odkrytej w 2014 roku, która jest 2,4 razy szersza od Ziemi i również posiada dużą masę (równą około 17 ziemskich mas). Ostatnie pomiary wskazują jednak, że Kepler-10c nie jest taka „mega” lub tak skalista jak myślano – masę zweryfikowano na 14 razy większą od ziemskiej – co oznacza, że planeta składa się częściowo z gazu lub wody.

http://arxiv.org/abs/1601.07608
https://www.sciencenews.org/article/largest-rocky-world-found

1 050 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *