π CAPRICORNI

π CAPRICORNI, CZYLI OKUL

Gwiazda pi Capricorni to niezwykły układ poczwórny, oddalony od Ziemi o blisko 540 l.ś. Dwie ze składowych stanowią ciasny system, właściwie niedostępny dla obserwacji wizualnych. Jego stopień separacji wynosi zaledwie 0,1’’. Trzeci składnik jest oddalony od dwóch poprzednich gwiazd o dystans 3,6’’. Umożliwia to dostrzeżenie składowych przy pomocy teleskopu o niewielkiej aperturze. Do systemu wielokrotnego pi Capricorni należy również słaba, pond 14-magnitudowa gwiazda oddalona o 38 sekund łuku. Jej obecność została przewidziana na podstawie niewielkiej zmienności prędkości kątowej składowej A, a następnie potwierdzona wizualnie przy pomocy 26-calowego refraktora.

Dwa główne komponenty wykazują jasność 5,1 (π Cap A) oraz 8,5 (π Cap B). Obie są gorącymi niebiesko- białymi gwiazdami. Pierwsza należy do typu widmowego B3/5V ze wskaźnikiem barwy (B- V)= -0,07. Niestety, na temat parametrów widmowych drugiej z gwiazd wiemy póki co niewiele. Wiadomo, że posiada ujemny wskaźnik barwy (B- V)= -0,02. Wskazuje to na błękitną barwę i wysoką temperaturę powierzchni.

28 października 2017r. miało miejsce zakrycie gwiazdy pi Capricorni przez Księżyc. Jej nazwa zwyczajowa to Okul lub Oculus, jako że gwiazda znajduje się w miejscu oka symbolicznego zarysu konstelacji Koziorożca.

18 views

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Ekolog pisze:

    To chyba jeden z największych i najdłuższych refraktorów na świecie? Pewnie apochromat. To musi kosztować z milion dolarów 🙂
    Moim zdaniem młodzi ludzie mogą pokusić się o rozbijanie tej gwiazdy (A) w lornetkach na statywie lub żurawiu.
    Zauważam zbieżność daty zakrycia z datą dzisiejszą. pewnie pisałaś to przedwczoraj. Czyżbyś wyszukiwała tematy do swoich artykułów „rocznicowo”? :O
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *