42 obrazy planetoid z VLT
Korzystając z Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (VLT) w Chile, astronomowie sfotografowali 42 największe obiekty w Pasie Planetoid, znajdującym się między Marsem a Jowiszem. Nigdy wcześniej tak duża grupa planetoid nie została tak dokładnie sfotografowana. Obserwacje ujawniają szeroki zakres osobliwych kształtów, od kulistych po „psie kości”.
„Tylko trzy duże asteroidy pasa głównego, Ceres, Westa i Lutetia, zostały wcześniej sfotografowane z wysokim poziomem szczegółowości, ponieważ były celem misji kosmicznych Dawn i Rosetta” – wyjaśnia Pierre. Vernazza z Laboratoire d’Astrophysique de Marseille we Francji, który kierował badaniami nad asteroidami opublikowanymi w Astronomy & Astrophysics. „Nasze obserwacje dostarczyły obrazów wielu innych tego typu obiektów, łącznie mamy ich 42”.
Wcześniej niewielka liczba szczegółowych obserwacji asteroid oznaczała, że do tej pory kluczowe cechy, takie jak ich trójwymiarowy kształt czy gęstość, pozostawały w dużej mierze nieznane. W trakcie badań przeprowadzonych od 2017 do 2019 roku Vernazza i jego zespół postanowili wypełnić tę lukę, przeprowadzając dokładne obserwacje głównych ciał w pasie planeotid.
Większość z tych 42 obiektów ma rozmiar większy niż 100 km. Zespół sfotografował prawie wszystkie asteroidy pasa większe niż 200 kilometrów, dokładnie 20 z 23. Dwa największe obiekty, które badał zespół, to Ceres i Westa, które mają średnice około 940 i 520 kilometrów, podczas gdy na drugim końcu listy znajdziemy Uranię i Ausonię, mierzące po około 90 kilometrów.
Rekonstruując kształty obiektów, zespół zdał sobie sprawę, że obserwowane planetoidy dzielą się głównie na dwie rodziny. Niektóre są niemal idealnie kuliste, takie jak Hygiea i Ceres, podczas gdy inne mają bardziej osobliwy, „wydłużony” kształt, z jedną przyciągającą szczególną uwagę swoim kształem „psiej kości” – Kleopatrą.
- https://www.eso.org/public/news/eso2114/
- https://phys.org/news/images-biggest-asteroids-solar.html
- http://www.sci-news.com/large-main-belt-asteroids.html
192 views