Barlow (Soczewka Barlowa)

Barlow (soczewka Barlowa)

Barlow (soczewka Barlowa albo okular Barlowa) to soczewka rozpraszająca umieszczana w wyciągu teleskopu przed okularem. Daje efekt wydłużenia ogniskowej obiektywu, co dla obserwacji wizualnych daje efekt równoważny użyciu okularu o krótszej ogniskowej. Mówiąc po ludzku – większe powiększenie. Najczęściej spotykane krotności soczewki Barlowa: 2x, 3x, 1,5x.

W zastosowaniach astronomicznych soczewkę Barlowa można umieścić bezpośrednio przed okularem, aby skutecznie zmniejszyć ogniskową okularu o „krotność” Barlowa. Ponieważ powiększenie zapewniane przez teleskop i okular jest równe ogniskowej teleskopu podzielonej przez ogniskową okularu, skutkuje to zwiększeniem powiększenia obrazu. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że większe powiększenie oznacza wyższą jakość obrazu. Jednak jakość obrazu jest w praktyce generalnie ograniczona jakością optyki (soczewek) lub warunkami atmosferycznymi oglądania, a nie powiększeniem. Soczewka Barlowa nie jest pojedynczym elementem optycznym, ponieważ generowałoby to wady optyczne. Bardziej powszechne konfiguracje wykorzystują trzy lub więcej elementów do korekcji aberracji i wyższej jakości obrazu.

Zalety i wady

Zalety:
  • z danym zestawem okularów możemy uzyskiwać dwa razy większy zestaw powiększeń (gdy np okular 20mm daje w naszym teleskopie powiększenie 100x, w połączeniu z Barlowem 2x da powiększenie 200x, nie ma więc potrzeby kupowania okularu 10mm)
  • dla prostych okularów, ER układu okular+Barlow jest zazwyczaj dłuższy (a, co za tym idzie, obserwacje bardziej komfortowe) niż dla takiego samego okularu o dwukrotnie krótszej ogniskowej
Wady:
  • kiepski Barlow może wprowadzać aberrację chromatyczną lub obniżać transmisję światła przez teleskop (jeśli ma kiepskie warstwy antyodblaskowe)
Barlow jako korektor komy
Odpowiednio dobrany Barlow może w pewnym stopniu pełnić rolę Korektora Komy. Efekt korekcji jest osiagany na zasadzie wzajemnego niwelowania sie wad Lustra / obiektywu teleskopu i specjalnie wytworzonej wady w soczewce Barlowa. Taka para da w wyniku mniejszą wadę obrazu niz każdy z tych elementów z osobna.
Barlow wbudowany w wyciąg
Należy wystrzegać się teleskopów (dotyczy to Newtonów), w których soczewka Barlowa, najczęściej kiepskiej jakości, jest wbudowana w wyciąg. Daje to producentowi możliwość skrócenia tubusa w stosunku do rzeczywistej ogniskowej obiektywu, czyli obniżenia wagi i rozmiarów teleskopu i zastosowania słabszego montażu, kosztem jakości obrazu. Prostym sprawdzianem jest zmierzenie długości tubusa – w teleskopie Newtona długość tubusa powinna odpowiadać (w przybliżeniu) ogniskowej obiektywu.

Tematy na forum Astropolis:

 

2 378 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *