Evryscope – teleskop, przed którym nic się nie ukryje
Może wyglądać do odwrócony durszlak albo element wykorzystany w fimie sci-fi, ale jego rzeczywistym celem jest masowe monitorowanie południowego nieba. „Ludzie uważają, że wygląda to co najmniej dziwnie”, mówi Nicholas Law, astrofizyk z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill, ale robi doskonale to do czego jest przeznaczony.
Ponieważ typowe teleskopy mają wąskie pole widzenia, korzystanie z nich jest jak „studiowanie wszechświata przez słomkę”. W tym przypadku jest inaczej. Co dwie minuty Evryscope składający się z 24 teleskopów o aperturze 61mm pracujących jako jeden, wykonuje zdjęcia obszaru nieba który pokrywa powierzchnię 8660 stopni kwadratowych. Światło z każdego z nich ląduje na matrycy o rozdzielczości 29 megapikseli. Według raportu przygotowanego przez Lawa na posiedzenie Międzynarodowej Unii Astronomicznej, które odbyło się 5 sierpnia, Evryscope wykonał już około 250 tysięcy takich obrazów (od rozpoczęcia działalności w maju).
Teleskop zbudowany w Cerro Tololo (Chile) tworzy 700 megapixelowe obrazy co dwie minuty z szybkością danych 5 MB na sekundę. Przechowywane są na 20TB dysku, który mieści dane z 3 miesiecy zakładając dobrą pogodę w 2/3 czasu.
Śledzi niebo całą noc, zatrzymując się tylko w okresie złej pogody, co pozwala mu zobaczyć rzeczy, które inne teleskopy mogą przegapić. Przykładem mogą być supernowe, które zwykle wymagają patrzenia w dobrym kierunku we właściwym czasie. Ten teleskop w kształcie grzyba może polować na wszystko co zanika, błyska lub migocze w nocy, rejestruje każdą zmianę niezależnie w jakim fragmencie nieboskłonu zachodzi.
http://evryscope.astro.unc.edu
https://www.sciencenews.org/article/24-eyed-telescope-takes-full-sky-movies-every-night?
18 views