Katalog 3 miliardów obiektów z przeglądu nieba Pan-STARRS dostępny publicznie
Astronomowie z projektu Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System (Pan-STARRS) przy użyciu 1,8-metrowego teleskopu na szczycie Haleakala na Hawajach, wielokrotnie sfotografowali trzy czwarte widocznego nieba przy użyciu pięciu filtrów, w ciągu czterech lat. W efekcie otrzymaliśmy katalog zawierający informacje o trzech miliardach oddzielnych źródeł światła (gwiazdach, galaktykach i innych obiektach) – łącznie dwa petabajty danych – to ilość porównywalna do miliarda zdjęć „selfie” lub stukrotnej zawartości całej Wikipedii.
„Pracowaliśmy nad tym projektem od ponad pięciu lat i odkryliśmy najjaśniejsze odległe eksplozje we wszechświecie jak również pobliskie planetoidy w Układzie Słonecznym”, powiedział Profesor Stephen Smartt z Queen University w Belfaście, który jest jednocześnie przewodniczącym rady naukowej projektu Pan-STARRS1. „To był fantastyczny wysiłek całego zespołu, a teraz mamy nadzieję, że całe środowisko naukowe będzie korzystać z publicznego dostępu do naszych danych.”
„Przegląd Pan-STARRS1 pozwoli każdemu na dostęp do milionów zdjęć i korzystania z bazy danych oraz katalogów zawierających precyzyjne pomiary miliardów gwiazd i galaktyk” powiedział dr Ken Chambers, dyrektor obserwatorium Pan-STARRS.
Jak podkreśla Thomas Henning – dyrektor Planet and Star Formation Department w Instytucie Maxa Plancka, dane dostarczone przez Pan-STARRS pozwolą zmierzyć odległości, ruchy własne czy częstotliwość występowania układów wielokrotnych, brązowych karłów a nawet białych karłów. Daje nam to praktycznie pełen przegląd obiektów w odległości do 300 lat świetlnych od Słońca.
Publikacja danych z przeglądu Pan-STARRS przebiega w dwóch etapach. Pierwsze wydanie to „Static Sky”, która stanowi średnią wartość dla położenia, jasności i koloru obiektów uchwyconych na niebie w poszczególnych momentach czasu. Jeszcze w tym roku otrzymamy drugi zestaw danych w tym katalogi i zdjęcia z każdej poszczególnej ekspozycji danego regionu nieba.
Dane dostępne na http://panstarrs.stsci.edu
http://www.sci-news.com/astronomy/pan-starrs-survey-visible-universe-04469.html
http://phys.org/news/2016-12-pan-starrs-catalogue-billion-astronomical-sources.html