Księżyce planetoid
DAKTYL
Pierwszym odkrytym naturalnym satelitą planetoidy jest Daktyl. Daktyl obiega planetoidę Idę. Oba obiekty należą do tzw. Pasa Głównego planetoid, znajdujących się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.
Daktyl jest maleńkim nieregularnym ciałem niebieskim; jego wymiary to zaledwie 1,2 x 1,4 x 1,6 km. Sama planetoida ma ok. 53 km długości. Zarówno Ida jak i jej satelita pokryte są licznymi kraterami impaktowymi i zbudowane są z materii skalistej oraz z żelaza. Daktyl znajduje się ok. 100 km od Idy i obiega ją w czasie blisko półtorej ziemskiej doby.
Są to dwa księżyce poruszające się wokół asteroidy o nazwie Kleopatra. Należą do Pasa Głównego. Wygląd planetoidy jest niezwykły, przypomina kształtem ogryzek albo kość. Jest on prawdopodobnie rezultatem szybkiej rotacji obiektu. Księżyce (Alexhelios i Cleoselene) mają znacznie bardziej regularne kształty i średnice nieco większe od poprzedniego obiektu (od Daktyla): ok. 9 km i 7 km.
Okresy obiegu wokół Kleopatry wynoszą odpowiednio: 2,3 oraz 1,2 doby. Oba księżyce pochodzą prawdopodobnie z materii samej planetoidy, która przeszła zderzenie z masywny obiektem, w rezultacie zaczęła rotować szybciej od oddzieliły się od niej dwa księżyce.
Linus to księżyc planetoidy Pasa Głównego, Kalliope. W porównaniu do poprzednio omówionych obiektów, Linus jest sporo większym księżycem (przybliżona średnica wynosi ok. 28 km). Jest też względnie duży w stosunku do planetoidy, którą obiega (średnica Kalliope: ok. 166 km).
Okrąża ją w czasie nieco ponad 3,5 ziemskiej doby po wyjątkowo kołowej orbicie (niska ekscentryczność, ok. 0,002). Literatura niekiedy określa Linusa i Kalliope jako planetoidę podwójną (różnica mas nie jest ogromna). Gęstość obu obiektów jest podobna (blisko 3,3 g/cm^3). Dlatego jest prawdopodobne, że księżyc powstał z materii planetoidy.
Planetoida podwójna, układ składający się z dwóch obiektów o podobnych masach. W przypadku tej asteroidy trudno jest mówić o obiekcie centralnym i księżycu (choć mniejszy z nich określany jest w literaturze jako księżyc).
Oba ciała niebieskie są zbliżone kształtem oraz wielkością: 88 i 84 km średnicy. Dzieli je od siebie podobny dystans: 85 km. Ich podwójną budowę zauważono dopiero w roku 2000. Jest to niespotykany, bardzo rzadki obiekt. Znany układ podwójny Pluton-Charon składa się z ciał niebieskich o niedużej różnicy w rozmiarach średnic. Ale i tak różnica ta jest dalece większa niż w przypadku Antiope (średnica Charona to blisko 25% średnicy Plutona). Antiope oraz z jej „księżycem” orbitują z okresem 16,5h wokół wspólnego środka ciężkości. Znajdują się tak blisko siebie (i swoich granic Rochea), że siły pływowe spowodowały lekkie, nieznaczne odkształcenie obu obiektów (kształt kropli, łzy).
Nieco podobnym „bliźniaczym” układem, choć o trochę większej różnicy wielkości składników jest Patroclus oraz jej satelita Menoetius.
Średnice tych ciał niebieskich wynoszą odpowiednio: 122 i 112 km (inne źródło z kolei podaje wartości: 106 i 98 km). Dzieli je dystans bliski 670 km. Rotują wokół wspólnego środka mas z okresem ok. 4,3 doby. Gęstość obu obiektów jest niska: zaledwie 1,08 g/cm^3.
Jest to księżyc planetoidy należącej do Pasa Kuipera (czyli do bardzo odległych , zimnych, lodowych drobnych ciał niebieskich). Planetoidą, wokół której orbituje księżyc Paha jest Lempo. Lempo okazał się być złożony z dwóch mniejszych planetoid o zbliżonych rozmiarach. Drobniejszy z obiektów zyskał nazwę Hiisi. Średnica księżyca wynosi ok. 130km. Dzieli go od podwójnego ciała centralnego spory dystans ponad 7400 km (znacznie większy niż w przypadku kilku omówionych poprzednio układów).
Można uznać, że Paha, Hiisi i Lempo to układ potrójny. Dynamika tego układu jest złożona i interesujaca. Lempo i Hissi (a więc „wewnętrzny” system binarny) rotuje z okresem zaledwie 1,9 doby. Z kolei „księzyc” Paha obiega to złożone ciało centralne w czasie bliskim 50 dni.
179 views