Lustro Teleskopu Jamesa Webba w połowie złożone
W cleanroomie NASA w Goddard Space Flight Center w Greenbelt (stan Maryland) za pomocą zautomatyzowanego ramienia, zakończono właśnie montaż dziewiątego segmentu lustra Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Docelowo, lustro będzie składała się z 18 segmentów, więc w tym momencie jest ono złożone w połowie.
Każdy z sześciokątnych fragmentów ma nieco ponad 1,3 metra średnicy i waży około 40 kilogramów. Zakończenie prac instalacyjnych planuje się na początek przyszłego roku. Całe lustro teleskopu będzie mierzyło 6,5 metra średnicy.
Segmenty lustra zostały wykonane przez firmę Ball Aerospace & Technologies. To główny podwykonawca zakontraktowany przez Northropa Grummana do stworzenia optyki teleskopu. Za montaż odpowiada firma Harris Corporation, której zadaniem jest złożenie i przetestowanie JWST. Lutro wykonane jest z berylu pokrytego złotem. Beryl wybrano ze względu na właściwości termiczne i mechaniczne w bardzo niskich temperaturach przestrzeni kosmicznej. Każdy segment pokryty cienką warstwa złota, dzięki której lustro będzie w stanie odbijać promieniowanie podczerwone.
Zgodnie z planem Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba ma zostać wystrzelony w październiku 2018 roku. JWST to oficjalny następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. W odróżnieniu od swojego poprzednika, ma on prowadzić obserwacje w podczerwieni. Projekt jest nadzorowany i w znacznej części finansowany przez NASA i powstaje we współpracy z ESA oraz CSA. Został nazwany na cześć Jamesa Webba, drugiego administratora NASA.
22 views