Najlepsze aplikacje do obserwacji nieba

aplikacje astronomiczneNajlepsze aplikacje pomagające w poznawaniu nocnego nieba umieszczają kosmos dosłownie w zasięgu ręki, umożliwiając lokalizowanie planet, gwiazd, galaktyk, mgławic i gromad z niemal dowolnego miejsca na Ziemi. Są nie tylko istotną częścią zestawu narzędzi każdego astronoma-amatora, ale także doskonałą pomocą dla każdego, kto chce zacząć przygodę z nocnym niebem i jego skarbami. Tego typu aplikacje wprowadzą „nowicjusza” w sposób bardziej zrozumiały i przystępny niż jakiekolwiek inne źródło. Co więcej, nie musisz dysponować zaawansowanym sprzętem i posiadać szeroko zakrojonej wiedzy na temat kosmosu. Na swój telefon możesz pobrać niejedną aplikację, która gdziekolwiek jesteś ułatwi Ci rozpoznawanie obiektów i zjawisk na niebie.

Aplikacje astronomiczne korzystają z modułu GPS oraz żyroskopu w smartfonie, aby zlokalizować i rozpoznać obiekty kosmiczne z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do takiej wiedzy niezależnie od miejsca i stanu Twojej wiedzy. Dla bardziej doświadczonych astronomów, najlepsze tego typu aplikacje stanowią również nieocenione narzędzie w połączeniu z zaawansowanym sprzętem. 

W poniższym zestawieniu przyjrzymy się kilku godnych uwagi aplikacjom przeznaczonym na urządzenia mobilne, które przydadzą się podczas prowadzenia astronomicznych obserwacji lub pozwolą poszerzyć swoją wiedzę na temat Układu Słonecznego i reszty Wszechświata. Pomimo pewnych podobieństw, takie aplikacje różnią się dokładnością, złożonością, funkcjami, prezentacją graficzną i ceną. Dwie z poniższych propozycji (w wersjach darmowych) znalazły się już w zestawieniu 10 astroprogramów dla każdego, jednak w tutaj skupimy się na konkretnych narzędziach (mobilnych „mapach nieba”), również w bardziej zaawansowanych, płatnych wersjach.

SKY SAFARI 7 PRO

SkySafari to potężne mobilne planetarium dla urządzeń z systemem Android, iOS i MacOS, opracowane przez Southern Stars (promowane hasłem „Wszechświat na wyciągnięcie ręki”), które bardzo szybko stało się udaną, wielokrotnie nagradzaną aplikacją do symulacji nocnego nieba i zapewnianiającą kontrolę teleskopu z pomocą urządzenia mobilnego.

Większość aplikacji do tworzenia symulacji astronomicznych wykonuje dwa główne zadania. Po pierwsze, pobierają bazy danych nieruchomych obiektów na niebie, w tym gwiazd, gromad, mgławic i galaktyk, i dokładnie wykreślają te obiekty na niebie dla Twojej lokalizacji, daty i godziny. Po drugie, wykorzystują orbitalne elementy poruszających się obiektów – Słońca, księżyca, planet i mniejszych naturalnych oraz stworzonych przez człowieka obiektów – do obliczenia, gdzie na niebie obiekty te powinny zostać narysowane w dowolnym miejscu i czasie.

SkySafari pozwala na znacznie więcej, potrafi dostosować wygląd nieba, aby uwzględnić zanieczyszczenie światłem, a także umożliwia wyszukiwanie i sortowanie obiektów według klasy. SkySafari wyróżnia się (podobnie jak w pewnym stopniu niżej wymienione Stellarium) na tle innych, zapewniając bogactwo dodatkowych szczegółów na temat obiektów, w tym ich nazewnictwo, historię i szczegóły naukowe. Ponieważ wszystko jest renderowane matematycznie, niebo można przedstawić za pomocą różnych układów współrzędnych, co jest przydatne do demonstrowania ruchów nieba, umieszczania obiektów w kontekście Układu Słonecznego lub naszej galaktyki, a nawet wirtualnej podróży do wybranego obiektu.

Kontrola czasu pozwala zobaczyć niebo takie, jakie jest teraz lub w niemal dowolnym momencie, przeszłości lub przyszłości. SkySafari pozwala również zmieniać szybkość, z jaką płynie czas, co jest idealne do obserwowania zmian gwiazd wraz z porą roku, symulacji ruchu planety lub komety w pewnym okresie czasu lub demonstrowania zaćmienia Słońca lub Księżyca szybciej niż w rzeczywistości. Aplikacja może wskazywać, czy obiekty zmieszczą się w polu widzenia danego teleskopu z zamontowanym okularem bądź detektorem do astrofotografii.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/skysafari7pro
Wersja iOs: https://apps.apple.com/pl/app/skysafari-7-pro/id1567658979

STELLARIUM MOBILE PLUS

Mobilna wersja dobrze znanej aplikacji komputerowej typu open source to fantastyczna aplikacja typu „planetarium”. Ta wielokrotnie nagradzana aplikacja astronomiczna dysponuje łatwym w obsłudze i minimalistycznym interfejsem użytkownika, dzięki czemu jest jedną z najlepszych aplikacji astronomicznych dla dorosłych i dzieci, które chcą poznawać tajniki nocnego nieba. Jednak w przeciwieństwie do swoich całkowicie darmowych odpowiedników na Windows i Mac, mobilna wersja „plus” jest dostępna za opłatą. Stellarium Mobile to wersja oprogramowania opracowana przez niektórych członków zespołu Stellarium. Obecnie jest kierowana na urządzenia mobilne z systemem Symbian, Maemo, Android i iOS. Niektóre optymalizacje mobilne zostały zintegrowane z głównym produktem Stellarium.

W odniesieniu do wersji komputerowej, warto wspomnieć o dwóch funkcjonalnościach mających większe znaczenie w mobilnej wersji – trybie nocnym (czerwonym), który (przynajmniej częściowo) chroni oczy przed utratą przystosowania do ciemności podczas obserwacji nieba w nocy oraz wykorzystaniu żyroskopu i modułu GPS, które umożliwiają wyświetlanie fragmentu nieba, na który własnie skierujemy swój telefon czy tablet w czasie rzeczywistym.

Program występuje w wersji bezpłatnej (Stellarium Mobile Free), oraz w wersji najbardziej rozbudowanej (np obiekty 22 wielkości gwiazdowej w porównaniu do obserwowanych standardowo obiektów 10 wielkości gwiazdowej czy zaawansowane funkcje obserwacyjne do kontrolowania teleskopów lub przygotowania sesji obserwacyjnych) Stellarium Mobile Plus za około 80 zł.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/stellarium_plus
Wersja iOs: https://apps.apple.com/pl/app/stellarium-mobile-mapa-gwiazd/

STAR WALK 2

Star Walk 2 to doświadczenie rzeczywistości rozszerzonej dla nocnego nieba, które jest dostępne jako wersja płatna i darmowa, przy czym ta ostatnia wyświetla reklamy. Aplikacja została zaprojektowana tak, aby nocne niebo można było oglądać na ekranie telefonu, a nie przez połączenie z teleskopem, a jego łatwy interfejs sprawia, że doskonale nadaje się dla początkujących.

Kiedy skierujesz aparat w telefonie w stronę nieba, aplikacja nałoży konstelacje w kierunku, w którym patrzysz. Możesz także śledzić ruch planet, a w wersji płatnej, również obiektów, takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i satelity Starlink. Aplikacja oferuje również spokojną ścieżkę dźwiękowa, która dodaje trochę atmosfery, ale możesz ją wyłączyć w dowolnym momencie, jeśli uznasz to za niepotrzebne czy nawet irytujące.

Warto zwrócić uwagę na sekcję „Visible Tonight”, która prowadzi użytkownika do spektakularnych obiektów, które można zobaczyć danego wieczoru, wraz ze zdjęciami i linkiem do strony w Wikipedii, gdzie można znaleźć więcej informacji. Nawet w wersji płatnej, Star Walk 2 to wciąż tani i bardzo intuicyjny sposób na poznanie „rozszerzonej” astronomii.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/StarWalk2
Wersja iOs: https://apps.apple.com/pl/app/star-walk-2-ads-konstelacje/

SKYVIEW

Ta przyjazna dla użytkownika i niedroga aplikacja do obserwacji gwiazd istnieje już od dłuższego czasu i po drodze otrzymała wiele ulepszeń. Korzystając z interaktywnej mapy gwiezdnej, może identyfikować konstelacje i inne obiekty na nocnym niebie oraz pokazywać ich ruch, gdy przechodzą przez środek ekranu. Istnieje darmowa wersja, ale pełna wersja kosztuje zaledwie niecałe 10zł.

Aplikacja jest bardzo łatwa w użyciu i konfiguracji. Istnieje kilka drobnych ustawień, które można dostosować do własnych upodobań, takich jak ustawienie ekranu na „widok nocny” i wyłączenie muzyki otoczenia, która domyślnie brzmi trochę jak kołysanka. Istnieje również opcja zwiększania lub zmniejszania widoczności wielkości gwiazdowej, co jest bardzo przydatne, jeśli znajdujesz się w regionie o dużym zanieczyszczeniu światłem.

Podobnie jak w wielu aplikacjach do obserwacji gwiazd, najbardziej użyteczną funkcją SkyView jest interaktywna mapa nieba. Ta automatycznie rozpoznaje obiekty i konstelacje, pozwalając użytkownikowi zrozumieć, na który obszar nieba patrzy, bez konieczności odwoływania się do nieporęcznych przewodników i atlasów. Gdy obiekt, planeta lub gwiazda znajduje się w centralnym obszarze ekranu, można wyraźnie zobaczyć jego ścieżkę na nocnym niebie. Niestety, trzeba wykazać się sporą dozą precyzji podczas wyszukiwania gwiazd i konstelacji, ponieważ grafika i informacje na ekranie znikają po bardzo niewielkim ruchu od zamierzonego celu.

Darmowa wersja zawiera szczegóły mniejszej liczby gwiazd i konstelacji niż płatna. Możesz ją jednak rozbudować, kupując pakiety dodatkowych gwiazd, satelit, a nawet pakiet muzyczny. Integracja z teleskopem jest ograniczona, ale oferuje wystarczająco dużo szczegółów i funkcjonalności, aby uczynić aplikację atrakcyjną dla początkujących astronomów.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/com.t11.skyview
Wersja iOs: https://apps.apple.com/pl/app/skyview/id404990064

SKEYE

To niesamowite, że jak na aplikację do obserwacji gwiazd z tak bogatymi zasobami i bazą danych, SkEye oferuje większość swoich funkcji za darmo. I chociaż może nie być najbardziej przyjazną dla początkującego użytkownika aplikacją tego typu, z niewielkim dopracowaniem wizualnym, które wyróżnia inne z tej listy, aplikacja jest nadal dość uporządkowana i prosta w użyciu, gdy już poświęcimy nieco czasu żeby się z nią zapoznać. Podstawowa wersja SkEye jest dostępna bez reklam, ale wersja pro dodaje możliwość tworzenia spersonalizowanej biblioteki w celu łatwego dostępu do ulubionych obiektów i ma tę zaletę, że wyświetla ponad 100 satelitów i 800 komet.

SkEye to fantastyczna aplikacja dla miłośników astronomii, ale początkujący mogą początkowo uznać ją za mylącą ze względu na tendencję do układania skomplikowanych metryk i niejasnych skrótów na ekranie. Mapa obiektów niebieskich SkEye zawiera szczegółowe informacje, które niektórzy nowicjusze lub przypadkowi obserwatorzy gwiazd mogą jednak potrzebować przestudiować. SkEye może działać jako „szukacz” podczas korzystania z teleskopu. Właściwe wyrównanie jest kluczowe podczas parowania aplikacji z teleskopem, ale proces jest prosty, a aplikacja zawiera nawet funkcję „Insta-align”.

Większość obserwatorów gwiazd znajdzie w SkEye wszystko, czego potrzebują do satysfakcjonującej nocy obserwacyjnej, a fakt, że jest prawie bezpłatna (choć niestety niedostępna w sklepie z aplikacjami Apple), sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna aplikacja.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/appscom.lavadip.skeye
Wersja iOs: brak

STAR ROVER

Star Rover to niedroga, dobrze zaprojektowana aplikacja, ale cierpi z powodu mniejszej bazy danych niż jej rywale, co ogranicza liczbę gwiazd i innych obiektów, które może wyświetlić i zidentyfikować.

To jednak w żaden sposób nie czyni Star Rovera kiepską aplikacją, a 120 000 gwiazd to wciąż dużo i zawiera wszystkie najciekawsze i najjaśniejsze. Oferuje podobną funkcjonalność do innych aplikacji, dając powiększony widok nocnego nieba z konstelacjami oznaczonymi ilustracjami oraz śladami planet oraz innych godnych uwagi obiektów i zjawisk. Funkcja wyszukiwania może wskazać dowolny obszar nieba, który chcesz obejrzeć, ale po zlokalizowaniu go nie ma zbyt wielu dodatkowych informacji do uzyskania.

Ze względu na podstawowy interfejs i niewyraźną czcionkę, aplikacja może wyglądać na raczej przestarzałą i przydałaby się aktualizacja. Mimo to jest w pełni użyteczna, zawiera kompleksowy kalendarz faz księżyca i zaćmień, może pokazywać obiekty, które jeszcze nie wzeszły na horyzoncie i jest bardzo konkurencyjna cenowo.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/id=net.eefan.star
Wersja iOs: brak

STARLIGHT

Dość podstawowa aplikacja, która jest nie tylko tania, ale zawiera bezpłatną wersję z reklamami. Starlight oferuje widok (z nakładką rzeczywistości rozszerzonej) nocnego nieba z mnóstwem informacji. Gdy już znajdziesz coś interesującego, po prostu dwukrotnie dotknij ekranu, a zanurzysz się w informacjach na ten temat. Niestety ta baza danych zawiera tylko obiekty naturalne, więc jeśli szukasz obiektów stworzonych przez człowieka, takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, nie znajdziesz ich tutaj.

Niestety, Starlight nie oferuje wyczerpującej bazy w porównaniu do niektórych podobnych aplikacji. Starlight to doskonały punkt wyjścia dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o nocnym niebie. Jednak daleko mu do kompleksowego przewodnika, raczej bliżej przewodnika dla początkujących. Dowiesz się o konstelacjach, uzupełnisz swoją wiedzę o planetach i posmakujesz tego, co leży poza nimi. Ale to wszystko, co dostaniesz. Reklamy w darmowej wersji zajmują dość dużo ekranu, więc jeśli poważnie traktujesz ten przewodnik po niebie dla początkujących, kupując pełną wersję, uzyskasz niczym niezakłócony widok.

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/starlight
Wersja iOs: brak

5 075 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *