Nowa Ciemna Plama na Neptunie
Nowe obrazy uzyskane w dniu 16 maja 2016 roku przez Teleskop Hubble’a potwierdzają obecność ciemnego wiru w atmosferze Neptuna. Choć podobne cechy były widoczne podczas przelotu Voyagera 2 obok Neptuna w 1989 roku oraz przez teleskop Hubble’a w 1994 roku, ten wir jest pierwszym zaobserwowanym na Neptunie w XXI wieku.
Odkrycie zostało ogłoszone w dniu 17 maja 2016 roku, w centralnym biurze telegramów astronomicznych (CBAT) przez astronoma Mike’a Wonga z University of California w Berkeley, który kierował zespołem analizującym dane z Hubble’a.
Ciemne wiry na Neptunie to układy wysokiego ciśnienia i zazwyczaj towarzyszą im jasne chmury, które również są widoczne na odległej planecie. Jasne chmury tworzą się gdy przepływ gazów atmosferycznych jest zaburzony i kierowany w górę nad ciemnym wirem, powodując zamrożenie metanu do postaci „kryształów lodu metanowego.
Począwszy od lipca 2015 roku, jasne chmury znów zostały zaobserwowane na Neptunie przez kilku obserwatorów. Astronomowie podejrzewali, że mogą być właśnie „towarzyszami” niewidocznego z dostępnej na Ziemi aparatury ciemnego wiru Neptuna są zazwyczaj postrzegane tylko w „niebieskim” zakresie fal, a jedynie Hubble ma wystarczające możliwości żeby taki twór na powierzchni Neptuna dostrzec.
We wrześniu 2015 roku Outer Planet Atmosfery Legacy (OPAL) – długoterminowy projekt Hubble’a, rejestrujący corocznie globalne mapy planet zewnętrznych, wykazał istnienie ciemnej plamy w pobliżu miejsca z jasnymi chmurami, które były śledzone wcześniej z Ziemia. Nowe zdjęcia HST potwierdzają, że OPAL naprawdę wykrył długotrwałą formację w atmosferze Neptuna. Nowe dane umożliwiły zespołowi stworzyć wyższej jakości mapę wiru i jego okolic.
Ciemne wiry Neptuna wykazywały do tej pory zaskakującą zmienność w ciągu roku pod względem wielkości, kształtu i stabilności. Znacznie szybciej pojawiają się i znikają w porównaniu do podobnych antycyklonów widocznych na Jowiszu. Astronomowie mają nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć, jak takie ciemne wiry powstają, co kontroluje ich zmiany oraz ich interakcje z otoczeniem.
http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2016/22/full/
39 views