HAVOC – czyli lecimy na Wenus

Planeta Wenus, nazwana od rzymskiej bogini miłości, z pewnością nie pała miłością do życia w takiej formie jak nasza. Temperatura powyżej 400 stopni Celsjusza na powierzchni zdolna stopić ołów i ciśnienie atmosferyczne 92 razy większe niż na Ziemi, takie jakie panuje prawie 3000 metrów pod powierzchnią ziemskiego oceanu. Warunki raczej niegościnne i nie zachęcają do eksploracji przez człowieka, jednak NASA ma całkiem ambitne plany badań piekielnej planety…

Skąd taki pomysł? Podstawowym atutem Wenus w porównaniu do Marsa jest odległość. Podróż zajmie tylko około 400 dni, podczas gdy misja na Marsa wymagałoby od 650 do 900 dni w przestrzeni. Carl Sagan kiedyś przewidując kolonizację Wenus zaproponował obniżenie temperatury atmosfery za pomocą sinic. Wygląda na to, że NASA nie zrezygnowała z pomysłu wysyłania ludzi w kierunku naszej burzliwej sąsiadki. W ostatnim raporcie naukowcy z Systems Analysis and Concepts Directorate ( nową koncepcję misji na Wenus, która wygląda jak pomysł z filmu sci-fi. Odsłaniają oni szczegóły planu, którego realizacja docelowo zakłada możliwość stałego pobytu na Wenus. Misja nosi nazwę: High Altitude Venus Operational Concept, (HAVOC). Jak na razie HAVOC to tylko pomysł, ale jeśli zostanie w pełni wdrożony, doprowadzi do budowy na Wenus „pływających miast”, które mają wyglądać jak te na zdjęciu powyżej.

Zachmurzone niebo Wenus jest całkiem przyjemne, szczególne w porównaniu z powierzchnią planety. Około 50 kilometrów nad powierzchnią Wenus, ciśnienie atmosferyczne jest porównywalne do ziemskiego, a temperatura to tylko 167 stopni Fahrenheita (ok 75 stopni Celsjusza), czyli nadal całkiem gorąco, ale do opanowania :). Całkiem niezłe miejsce do założenia „miasta” na wypełnionym helem sterowcu, zasilanym energią słoneczną.
Misja HAVOC rozpocząć ma się od wysłania odpowiedniej aparatury badawczej, która zbada atmosferę Wenus na pożądanej wysokości w celu uniknięcia niespodzianek i jak najlepszego doboru materiałów użytych przy konstrukcji „miast”. W drugiej kolejności przewidziane jest wysłanie załogowej misji na orbitę Wenus na okres jednego miesiąca. Kolejna załoga (wysłana również na miesiąc) wprowadzi swój pojazd w atmosferę planety. Kolejna misja ma trwać rok, a kolejne mają budować stałą konstrukcję w atmosferze Wenus.
Polecam obejrzenie filmu poniżej (szczególnie w HD) jeśli ktoś się zastanawia jak to dokładnie będzie rozwiązane:

 

74 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *