Gwiazda Scholza odwiedziła nas 70.000 lat temu

W czasach gdy pierwsi ludzie poznawali Azję, czerwony karzeł minął Układ Słoneczny w odległości zaledwie 0,8 roku świetlnego (52.000 j.a.). Do takiego wniosku doszła grupa astronomów z USA, Europy, Chile i RPA. Żadna inna znana gwiazda nie zbliżyła się kiedykolwiek tak blisko, pięć razy bliżej niż obecna najbliższa gwiazda – Proxima Centauri.
 
Nasi wędrowni przodkowie prawdopodobnie nigdy jej nie zauważyli. Gwiazda Scholza, (tak czerwony karzeł jest nazywany na cześć Ralfa-Dietera Scholza, który jako pierwszy ją znalazł na zdjęciach z teleskopu WISE), jest tak słaba, że pomimo ciągle niewielkiej odległości (20 lat świetlnych od Ziemi), odkryta została dopiero w 2013 roku. Nawet w odległości 25 razy mniejszej, gwiazda oficjalnie znana jako WISE J072003.20-084651.2 wymagałaby lornetki do wykrycia.
 
Gwiazda Scholza prawie na pewno przeleciała przez obłok Oorta ale prawdopodobnie nie osiągnęła wewnętrznych rejonów Obłoku, gdzie grawitacyjne zaburzenia mogą wywołać „nalot” komet w wewnętrzne rejony Układu Słonecznego.
 
W The Astrophysical Journal Letters, zespół kierowany przez dr Erica Mamajeka z Uniwersytetu Rochester opisuje wydarzenie jako „najbliższy znany przelotu gwiazdy względem Układu Słonecznego”. Przy okazji poddają w wątpliwość prognozowaną wizytę gwiazdy HIP 85605 w odległości 0,13 lat świetlnych od nas, w ciągu najbliższych 250.000 lat.
 
„Większość gwiazd to w pobliżu wykazuje znacznie większy ruch własny na niebie” – mówi Mamajek, „Mały ruch własny i bliskość gwiazdy sugeruje, że gwiazda albo właśnie zbliża się dokładnie w naszym kierunku albo wręcz przeciwnie – niedawno nas odwiedziła i właśnie ucieka. Pomiary prędkości radialnej potwierdziły drugą z tych opcji. Obecnie gwiazda oddala się od nas pięć razy szybciej niż Voyager 1.
 
Obliczanie ścieżki przelotu gwiazdy wiąże się pewną niepewnością, ponieważ grawitacja innych pobliskich obiektów mogła wprowadzić pewne zakłócenia. Niemniej jednak, Mamajek szacuje szanse na 98%, że gwiazda Scholza przeszła przez Obłok Oorta.

za: IFLS, sciencedaily

217 views

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. ekolog pisze:

    Ze średniej prędkości dryfowania wzajemnego gwiazd w rejonie US i średniej gęstości ich występowania wynika że co około 100 mln lat Słońce mija się z innym układem planetarnym o zaledwie miesiąc świetlny.
    p.s.
    Bananują mnie a Ty nic!?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *