Bliźniak Pasa Kuipera w gwiazdozbiorze Centaura

Astronomowie odkryli dysk wokół gwiazdy HD 115600, który wygląda na najbardziej zbliżony do tego, który posiadał Układ Słoneczny w początkowym okresie swojego rozwoju. Odkrycie pomoże nam zweryfikować nasze teorie na temat ewolucji ciał naszego układu i potwierdzić, że nie jest ona niczym niezwykłym.

HD 115600 znajduje się w konstelacji Centaura, około 360 lat świetlnych od nas. Gwiazda jest członkiem ogromnej datowanej na 10-20 mln lat asocjacji Scorpius-Centaurus. Jest 1,4-1,5 razy masywniejsza od Słońca, ale to wystarczające podobieństwo, aby być dobrym wzorem. Ponadto HD 115600 jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, podobnie jak inne gwiazdy asocjacji, ma ona maksymalnie około 20 mln lat.

Odkryty dysk znajduje się w odległości 37-55 jednostek astronomicznych od gwiazdy. Jest to miejsce bardzo podobne do usytuowania naszego Pasa Kuipera (30-50 AU). Dysk nie otacza gwiazdy równomiernie, co według dr Thayne Currie z Obserwatorium Subaru na Hawajach prawdopodobnie oznacza obecność nieodkrytej jeszcze planety. Kształt dysku sugeruje obecność dużej planety, albo jest to obiekt z masą podobną do Neptuna wewnątrz samego pierścienia, albo coś większego niż Jowisz wewnątrz 30 AU. Currie i jego współpracownicy sugerują, że takie obiekty będą mogły być wykrywalne z bardzo dużych teleskopów (jak E-ELT).

„To prawie jak patrzeć na zewnętrzny Układ Słoneczny kiedy był dzieckiem”, powiedział Currie, który przy okazji pochwalił moc instrumentu – Gemini Planet Imager, który jest w regularnym użyciu od listopada 2014 roku. „Zaledwie jedna 50-sekundowa ekspozycja pozwala zobaczyć to co poprzednie instrumenty nie oferowały nawet dla ekspozycji 50 minutowej.”
Proto-dyski zostały już wcześniej zaobserwowane wokół innych gwiazd, ale były na ogół bliżej gwiazdy lub ujawniły inny etap ewolucji.


http://arxiv.org/abs/1505.06734

http://www.cam.ac.uk/research/news/discovery-shows-what-the-solar-system-looked-like-as-a-toddler

 

36 views

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. ekolog pisze:

    Czyli za kilka miliardów lat mamy gdzie szukać miejsca do kolonizacji.
    A wiesz może co sprowokowało tamten rejon do procesów gwiazdotwórczych?
    p.s.
    W ostatnim zdaniu jedno zbędne słowo masz 😉 Wydało się, że z translatora lecisz? Nie potępiam.
    Pozdrawiam
    Ekolog
    p.s.
    Odblokuj sobie na FB człowieka na literę G. I w grupie „Nasza astronomia i nie tylko” znajdź: „I od razu przeskakujemy do XXI wieku. To już astronomka nie siermiężna” i skorzystaj ewentualnie z tam zawartych dwóch grafik. Nie czynię na nie żadnych zastrzeżeń co do korzystania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *