MIRZAM

NIEBIESKA ZWIASTUNKA NAJJAŚNIEJSZEGO SYRIUSZA

Wschód najjaśniejszej z gwiazd poprzedzony jest wzejściem jasnej, 2- magnitudowej zwiastunki. Mirzam (lub: Murzim) to oddalony o prawie 500 l.ś. gorący olbrzym o pięknej błękitnej barwie.

Zalicza się do typu widmowego B1 III- II, a jego wskaźnik koloru osiąga wysoką ujemną wartość – 0,24. Temperatura powierzchni gwiazdy to aż 23.000 K (widoczne pasma neutralnego helu). Jasność absolutna przekracza 7.600- krotnie jasność Słońca. Gdyby Mirzam znajdował się w odległości od Ziemi, takiej jak Syriusz, wówczas świeciłby blisko 15-krotnie jaśniej od Wenus. Masa gwiazdy jest szacowana na 13,8- 14,5 Mʘ, a jej promień osiąga wartość ok. 9 promieni słonecznych.

Zmienność:
Beta Canis Majoris jest prekursorem grupy gwiazd zmiennych typu β CMa. Jest to rzadko spotykane grono gwiazd zmiennych pulsacyjnych o niezwykle krótkich okresach pulsacji oraz niewielkich amplitudach. Mirzam wykazuje okres zmian ok. 6 godzin, a jego amplituda to zaledwie 0,03 magnitudo. Zmienności podlega także widmo spektroskopowe gwiazdy, w tym szerokość poszczególnych pasm a także prędkość kątowa. Dokładna analiza zmienności β CMa poskutkowała odkryciem dwóch cyklów zmienności, nałożonych na siebie, z których pierwszy ma okres 6h 00 min., a drugi 6h 02 min. Oba cykle nałożone na siebie generują następny cykl harmoniczny o okresie ok. 49 dni- najdłuższy znany dla gwiazd tego typu.

Ten niezwykły, rzadko spotykany typ zmienności dotyczy gwiazd bardzo jasnych, gorących, błękitnych, zaliczanych do typów widmowych B1- B3. Gwiazdą o podobnych cechach widmowych oraz zmienności takiej jak u β CMa jest BW Vulpeculae. Zmienne typu Beta CMa zaliczane są do zmiennych typu Beta Cephei i wykazują korelację pomiędzy okresem zmian, a masą, promieniem i gęstością gwiazdy.

W odległości 186’’ od pierwotnej składowej znajduje się ciemna, lecz dostrzegalna przy pomocy niewielkiego teleskopu gwiazda wtórna, o jasności wizualnej 10,5m. Dane dotyczące jej parametrów fizyko- chemicznych nie są dostępne, wiadomo jedynie, że posiada wskaźnik koloru (B- V)= +0,18.

 

84 views

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. ekolog pisze:

    Układ planetarny gwiazdy Fomalhaut ma dość gęsty pas odległych, drobnych obiektów lodowych, analogiczny do naszego Pasa Kuipera.
    Wyszedł on jako świetlisty pierścień na zdjęciu z HST zrobionym w świetle widzialnym – po zasłonięciu przesłoną centrum tego układu (włącznie z samą gwiazdą).
    Dopatrzono się też planety, dziwnej bo otoczonej chmurą „pyłu”.
    To zapewne coś podobnego do „pyłu” jaki buduje pierścienie Saturna? 😉
    Nie warto się zderzyć z „ziarnem” tego pyłu lecąc rakietą bo dziura może być ogromna, a „ziarno” większe od samochodu Tesla, co już lata w kosmosie za sprawą SpaceX Elona Muska 🙂

    Pozdrawiam
    Ekolog (zdjęcie można zobaczyć na astromaniak . pl w dziale Wolne tematy (astronomiczne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *