Tabela Wimmera – 126 obiektów dla niewielkich apertur

Tabela WimmeraByć może kupiłeś już niewielki (ale w miarę przyzwoitej jakości) teleskop lub lornetkę i pewnie zastanawiasz się, co możesz przez taki niepozorny sprzęt zobaczyć. Do głowy przychodzi Księżyc, Słońce (wyłącznie z odpowiednim filtrem!), najjaśniejsze planety, trochę DS-ów. Perspektywa nie wydaje się być szczególnie atrakcyjna w dłuższej perspektywie czasowej. Jednak lista obiektów dostępnych dla niewielkich apertur może być naprawdę długa, ciekawa i zróżnicowana, co już kilkanaście lat temu udowodnił Aleksander Cieśla, znany w naszym astromiłośniczym światku jako Wimmer.

Wimmer w 2008 roku postanowił sporządzić listę obiektów dostępnych dla teleskopów o małej aperturze oraz lornetek. Od tego czasu 'TABELA WIMMERA’ stała się nieodłącznym elementem wszelkich odpowiedzi na pytania o możliwości sprzętów optycznych o niewielkiej średnicy obiektywu. W grudniu 2013 roku powstała 3 wersja Tabeli – jeszcze bardziej rozbudowana i dopracowana w szczegółach…ostateczna, jak twierdzi sam autor, z którego szeroką działalnością astronomiczną i okołoastronomiczną warto zapoznać bliżej np zaglądając na stronę – astro-art.pl.


Wszystkie obiekty z Tabeli Wimmera oznaczone są na MAPIE NIEBA niebieskimi znacznikami, można sprawdzić ich rozmieszczenie na niebie.


Tabela Wimmera v3 zawiera:

  • 46 stron
  • łącznie 126 obiektów, w tym obiekty głębokiego nieba, gwiazdy podwójne i wielokrotne oraz 20 najciekawszych asteryzmów.
  • mapki poglądowe z zaznaczonym każdym obiektem w tabeli
  • wizualizacje obiektów, czyli jak obiekt może wyglądać w niewielkim teleskopie w dobrych warunkach i pod ciemnym niebem
  • informacje skrócone w postaci ikon, mówiące, czy obiekt jest trudny, łatwy, atrakcyjny, mały, duży, czy może lepszy w lornetce
  • dokładne położenia wyrażone we współrzędnych RA i Dec
  • informacje na temat każdego obiektu. Czasem podstawowe, a czasem jakieś interesujące fakty
  • podpowiedzi i cenne informacje na temat obserwacji wizualnych rozrzucone w kilku miejscach tabeli

TABELA WIMMERA  – PEŁNA WERSJA DO POBRANIA


3 871 views

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Bubel pisze:

    Tabela Wimmera to podstawa, do tego jakieś Strllarium lub SkySafari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *