Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie

starlink

Ponad dobę temu (24 maja o godzinie 4:30 czasu polskiego) z przylądka Cape Canaveral na Florydzie należąca do Elona Muska firma SpaceX używając rakiety Falcon 9 zabrała na niską orbitę okołoziemską pierwsze sześćdziesiąt satelitów Starlink, które mają odpowiadać za dostarczenie szybkiego dostępu do internetu na całym świecie. Docelowo wokół naszej planety krążyć będzie aż 12 tysięcy takich obiektów. 

W listopadzie 2018 roku SpaceX otrzymał zgodę amerykańskiego organu regulacyjnego na rozmieszczenie 7518 satelitów obok 4425 zatwierdzonych dwa lata wcześniej (orbita od 1110 km do 1325 km). Nowa aprobata dotyczyła niskiej orbity okołoziemskiej – 335 km do 346 km. Również w listopadzie SpaceX złożył nowe zgłoszenie regulacyjne do amerykańskiej FCC, aby poprosić o możliwość zmiany wcześniej przyznanej licencji w celu obsługi około 1600 z 4 425 satelitów zatwierdzonych do działania na 1150 km (710 mil) w „nowej dolnej warstwie” na wysokości zaledwie 550 km. FCC zatwierdziło wniosek w kwietniu bieżącego roku, udzielając ostatecznie zgody na umieszczenie blisko 12 000 satelitów na 3 wysokościach orbitalnych: pierwsze 1600 sztuk na wysokości 550 km (340 mil), a następnie umieszczenie ~ 2800 satelitów na wysokości 1150 km (710 mi) i ~ 7500 satelitów na 340 km (210 mil).

Według pierwotnych planów start miał odbyć się 17 maja, jednak z powodu niekorzystnych warunków pogodowych został kilkukrotnie przekładany. Tydzień później projekt doczekał się realizacji. Kilkadziesiąt minut po starcie, znajdujący się nad Pacyfikiem (między Australią a Antarktydą) na wysokości ok 450 kilometrów, ostatni stopień rakiety uwolnił jednocześnie wszystkie satelity, ważące łącznie 13,6 tony. Samej rakiecie Falcon 9 po wyniesieniu ładunku udało się wrócić na Ziemię i po raz kolejny precyzyjnie wylądować na platformie.

Następnie każda z nich zaczęła manewrować, tak aby znaleźć się na zaplanowanej wcześniej orbicie docelowej na wysokości ok 550 kilometrów. Było to możliwe, ponieważ każdy satelita zawiera niewielki silnik napędzany kryptonem, pozwalający wykonywać dodatkowe manewry oraz system nawigacji Startracker, który umożliwia SpaceX poznać dokładną lokalizację każdego urządzenia i skierować je do żądanego punktu w przestrzeni. Dodatkowo każdy satelita Starlink jest w stanie śledzić inne obiekty znajdujące się w pobliżu i jeśli to konieczne, automatycznie zmieniać swoją orbitę, unikając w ten sposób prawdopodobieństwa zderzenia.

Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, o godzinie 6:40 Elon Musk poinformował, że nawiązano łączność i aktywowano wszystkie 60 satelitów.

Na nowej stronie Starlink pojawiły nowe informacje, a także grafiki, które zapewniają bardzo szczegółowy wygląd satelitów, które wkrótce opanują nasze niebo.


Już pierwszej nocy po wprowadzeniu na orbitę pierwszych 60 satelitów internetowych Starlink, obserwatorom nocnego nieba oraz każdemu, kto o odpowiedniej porze spojrzał nawet przypadkiem do góry, ukazał się sznur poruszających się z zachodu na wschód jasnych punktów.

Holenderski tropiciel satelitów Marco Langbroek zachwycił  fanów kosmosu tym efektownym filmem z dziesiątkami satelitów Starlink. W nagraniu użył kamery WATEC 902H wyposażonej w obiektyw Canon FD 50mm f/1.8.

 

Na tą chwilę nie mamy dokładnych danych orbity satelitów Starlink, więc nie można jeszcze dokładnie przewidzieć ich przelotów. Z biegiem czasu pojawiają się jednak coraz dokładniejsze przywidywania, z którymi warto się zapoznać żeby nie przegapić tego niezwykłego widoku na niebie.

Relacje z obserwacji oraz kolejne informacje można znaleźć w wątku na forum Astropolis:

https://astropolis.pl/topic/67262-linia-25-punktów-przemieszczająca-się-po-niebie/


Cała operacja umieszczenia w kosmosie wszystkich 12 tysięcy satelitów Starlink zajmie firmie SpaceX osiem lat. SpaceX planuje, iż Starlink będzie gotowy do działania po umieszczeniu na orbicie już kilkuset satelitów i zapewnia, iż będzie stopniowo powiększać tę liczbę wraz z rosnącym zapotrzebowaniem. Cel jest taki, aby SpaceX mógł rocznie wystrzeliwać od 1000 do 2000 satelitów rocznie. Przewiduje się, że realizujące ją rakiety będą startować co cztery tygodnie.

https://www.space.com/spacex-starlink-satellites-spotted-night-sky-video.html
https://techcrunch.com/2019/05/24/spacex-reveals-more-starlink-info-after-launch-of-first-60-satellites/

796 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *