NANO1 – Jeszcze mniejsze 'astronomiczne GoPro’?

W 2016 roku firma TinyMOS po sukcesie kampanii crowdfoundingowej na IndieGoGo, wprowadziła TINY1, najmniejszą na świecie kamerę astrofotograficzną. Po ponad 2 latach otrzymujemy zapowiedź pojawienia się NANO1, który będzie jeszcze mniejszy niż jego poprzednik. Jednak pomimo wielkości – NANO1 ma oferować większe możliwości od starszego brata.

Nowo zaprezentowany NANO1 ma tylko jedną trzecią rozmiaru TINY1 i oferuje wiele ulepszeń w stosunku do oryginalnego modelu, w tym oczywiście większą przenośność ale również zwiększoną rozdzielczość oraz możliwość stosowania dwóch rodzajów obiektywów.

NANO1 ważący mniej niż 100 g i z łatwością mieszczący się w kieszeni, będzie oferował potrójną rozdzielczość oryginalnego modelu. Wyposażony ma być w matrycę Sony BSI, zdolną do przechwytywania zdjęć o rozdzielczości do 12 MP (w porównaniu do 4 MP w poprzedniku) i filmów w jakości 4K Ultra HD (2,5K poprzednio). Rozmiar czujnika NANO1 jest jeszcze nieznany, ale prawdopodobnie będzie posiadał taki sam format 1/3″ jak oryginalny TINY1.

NANO1 pozwoli na stosowanie obiektywów z mocowaniem M12 i C-Mount. Nie ma jeszcze informacji jaki obiektyw znajdzie się w zestawie. Poprzednik sprzedawany jest z obiektywem 4 mm, f/1.2. 

NANO1 połączy się za pomocą wi-fi z dedykowanymi aplikacjami na iOS i Androida, które pozwolą użytkownikom w łatwy sposób kontrolować, pobierać i udostępniać zdjęcia w mediach społecznościowych. Pojawi się również linia akcesoriów zaprojektowana tak, aby były wygodne w pakowaniu oraz zajmowały możliwie mało miejsca. Jednym z nich będzie tzw 'statyw-z’, z szynami kompatybilnymi z Arca Swiss do montażu na większych systemach (poglądowe zdjęcie poniżej).

Podstawowym celem firmy TinyMOS od powstania w 2014 roku jest uproszczenie astrofotografii i udostępnienie jej każdemu, kto chce tego spróbować. Zauważono, że istniejące zestawy astronomiczne są ciężkie, drogie i skomplikowane. Często jest to sprzęt i oprogramowanie tworzone przez kilka różnych firm i chociaż pozwala na niesamowite rezultaty, jego złożoność nie zachęca nowych osób do próby z astrofotografią.

Za pomocą niewielkiej i super przenośnej kamery, firma postawić kolejny krok bliżej tego celu. Cena NANO1 nie została jeszcze ujawniona, ale produkcja kamery ma ruszyć jeszcze jesienią tego roku. Można założyć więc, że wkrótce dowiemy się więcej o cenie, a wysyłka rozpocznie się w wiosną 2019 roku.

Poniżej przykładowy film poklatkowy z wykorzystaniem przedprodukcyjnego prototypu NANO1 w mieście Mersing w Malezji:


Więcej info na stronie producenta – https://www.tinymos.com/nano1/2018/10/15/nano1-beginnings


 

84 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *