Nasza optyka z umierających gwiazd…

optyka z umierających gwiazd

Wszyscy jesteśmy dosłownie stworzeni z gwiezdnego pyłu. Wiele pierwiastków chemicznych, które składają się na naszą planetę i nasze ciała, zostało utworzonych bezpośrednio przez gwiazdy. Wykorzystując nowe badania wykorzystujące obserwacje Kosmicznego Teleskopu Spitzera, podaje się po raz pierwszy, że krzemionka została wykryta w pozostałościach dwóch odległych supernowych.

Korzystając z teleskopu Spitzera, zespół był w stanie wykryć unikalny „odcisk palca” krzemionki w dwóch supernowych, Cassiopeia A i G54.1 + 0.3, w oparciu o określoną długość fali emitowanego światła. 

Dane pochodzące z Obserwatorium Kosmicznego Herschela były w stanie uzupełnić to odkrycie i dostarczyć szacunkową ilość krzemionki wyprodukowanej podczas każdej eksplozji. W całym Wszechświecie zaobserwowano dużą ilość pyłu krzemionkowego, ale do tej pory naukowcy nie byli w stanie dokładnie z pewnością określić miejsc, w których się on tworzy.

W sumie krzemionka stanowi około 60 procent skorupy ziemskiej. Szczególna forma krzemionki – kwarc, jest głównym składnikiem piasku.

Rozejrzyj się teraz i istnieje duża szansa, że zobaczysz ten materiał. Główny składnik wielu rodzajów skał na Ziemi jest stosowany w przemysłowych mieszankach piasku i żwiru do produkcji betonu na chodniki, drogi i budynki. Jedna z form krzemionki – kwarc, jest kluczowym składnikiem szkła, w tym szkła używanego produkcji naszych luster czy soczewek…

Gdy kolejny raz użyjesz swojego sprzętu optycznego, pomyśl że jakaś gwiazda musiała umrzeć, żebyś Ty mógł podziwiać inne…


  1. http://www.cardiff.ac.uk/news/view/1371708-glass-made-from-exploding-stars
  2. https://www.nasa.gov/image-feature/exploding-stars-make-key-ingredient-found-in-glass
54 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *