Nasza optyka z umierających gwiazd…
Wszyscy jesteśmy dosłownie stworzeni z gwiezdnego pyłu. Wiele pierwiastków chemicznych, które składają się na naszą planetę i nasze ciała, zostało utworzonych bezpośrednio przez gwiazdy. Wykorzystując nowe badania wykorzystujące obserwacje Kosmicznego Teleskopu Spitzera, podaje się po raz pierwszy, że krzemionka została wykryta w pozostałościach dwóch odległych supernowych.
Korzystając z teleskopu Spitzera, zespół był w stanie wykryć unikalny „odcisk palca” krzemionki w dwóch supernowych, Cassiopeia A i G54.1 + 0.3, w oparciu o określoną długość fali emitowanego światła.
Dane pochodzące z Obserwatorium Kosmicznego Herschela były w stanie uzupełnić to odkrycie i dostarczyć szacunkową ilość krzemionki wyprodukowanej podczas każdej eksplozji. W całym Wszechświecie zaobserwowano dużą ilość pyłu krzemionkowego, ale do tej pory naukowcy nie byli w stanie dokładnie z pewnością określić miejsc, w których się on tworzy.
W sumie krzemionka stanowi około 60 procent skorupy ziemskiej. Szczególna forma krzemionki – kwarc, jest głównym składnikiem piasku.
Rozejrzyj się teraz i istnieje duża szansa, że zobaczysz ten materiał. Główny składnik wielu rodzajów skał na Ziemi jest stosowany w przemysłowych mieszankach piasku i żwiru do produkcji betonu na chodniki, drogi i budynki. Jedna z form krzemionki – kwarc, jest kluczowym składnikiem szkła, w tym szkła używanego produkcji naszych luster czy soczewek…
Gdy kolejny raz użyjesz swojego sprzętu optycznego, pomyśl że jakaś gwiazda musiała umrzeć, żebyś Ty mógł podziwiać inne…
57 views