Gwiazdy popkultury – część 2

gwiazdy popkultury

Wszystkie wpisy z serii „Gwiazdy popkultury” można znaleźć pod adresem https://astrofan.pl/tag/gwiazdy-popkultury/


Acamar (θ Eridani)

  • The Wounded Sky (1983), powieść osadzona w świecie Star Treka autorstwa Diane Duane. USS Enterprise wyznacza kurs na Acamar zanim zostanie wyprzedzony przez kilka klingońskich krążowników bojowych.
  • The Vengeance Factor (1989), odcinek Star Trek: The Next Generation, którego autorem jest Sam Rolfe. Enterprise, po znalezieniu śladów krwi Acamarian krwi na splądrowanej placówce Federacji, leci do Acamar III. Tam dowiadują się o grupie koczowników Acamarian, znanych jako Zbieracze.

Achernar (Alfa Eridani)

  • Tékumel (lata 40. XX wieku), powieści i gry MAR Barkera.
  • The Killing Machine (1964), powieść w ramach serii „Demon Princes” Jacka Vance’a.
  • The Eyes of the Overworld (1966), powieść w ramach „Dying Earth” Jacka Vance’a.
  • Star Wolf (1967–1968), trylogia Edmonda Hamiltona .
  • Mindbridge (1976), powieść Joe Haldemana .
  • BattleTech: Crescent Hawk Inception (1988).
  • Gry komputerowe – Frontier: Elite II (1993), Frontier: First Encounters (1995) i Elite: Dangerous (2014). Achernar to system gwiezdny Imperium, jednej z głównych potęg galaktyki.
  • Primortals (1995–1997), koncepcja serii komiksów.
  • Star Trek Nemesis (2002), powieść JM Dillarda.

Aldebaran (Alfa Tauri)

Aldebaran to gigantyczna gwiazda typu K5, która dosłownie wyznacza “Oko Byka” albo jak mawiano w średniowieczu “Serce Byka” (Cor Tauri). Aldebaran jest przedmiotem starożytnych mitów w wielu kulturach (Inuitów, Meksykanów, rdzennych Amerykanów) oraz siłą rzeczy pojawia się często nowoczesnych „mitach” science fiction.

Literatura 

  • The Cthulhu Mythos (1921-), fikcyjny wszechświat stworzony przez HP Lovecrafta i innych. Hastur jest w tym świecie niejednoznacznie określany jako miejsce, obiekt lub bóstwo. Robert W. Chambers używa Hastura do reprezentowania zarówno istoty, jak i miejsca związanego z nazwami kilku gwiazd, w tym Aldebaranem. Hastur zamieszkuje brzegi jeziora Hali na planecie okrążającej ciemną gwiazdę w pobliżu Aldebarana.
  • Seria Lensman (1934-48), powieści E.E. „Doc” Smitha. Seria rozgrywa się na rozległym obszarze kosmosu i na wielu różnych światach. Należą do nich planety Aldebaran I oraz Aldebaran II, jedna z pierwszych planet zamieszkałych przez ludzi. Twórczość Smitha jest silnie utożsamiana z początkami amerykańskiego „pulp science fiction” jako odrębnego gatunku.
  • The Starmen (1952), powieść Leigh Brackett. Llyrdis, czwarta planeta Aldebarana, jest domem podróżującego w kosmosie Varddy. Powieść to kosmiczna opera, w której Vardda jest jedyną rasą, która jest w stanie znieść rygory podróży międzygwiezdnych. Książka jest przykładem przesunięcia uwagi autorów science fiction w połowie XX wieku z planet Układu Słonecznego na planety krążące wokół innych gwiazd.
  • The Stars My Destination (1956), klasyczna powieść science fiction (w Wielkiej Brytanii zatytułowana Tiger! Tiger! ) napisana przez Alfreda Bestera. Gully Foyle teleportuje się nago w pobliże kilku gwiazd, w tym Aldebarana: „Aldebaran w Byku, potworna czerwona para gwiazd, której szesnaście planet tka z dużą prędkością elipsy wokół swoich wirujących rodziców.” 
  • The Forever War (1974), powieść napisana przez Joe Haldemana. Główny bohater William Mandella dołącza do elitarnej grupy zadaniowej przydzielonej do kontrataku na najeźdźców Tauranów. Nowi żołnierze wyruszają do akcji, podróżując przez zjawiska przypominające tunele czasoprzestrzenne zwane „kolapsarami”, które pozwalają statkom pokonać tysiące lat świetlnych w ułamku sekundy. W części ekspozycyjnej, Mandella wyjaśnia mechanizm kolapsara, a także pochodzenie nazwy przyjętej przez ludzkość dla najeźdźców: „Ten niesprowokowany atak miał miejsce w pobliżu Aldebarana, w konstelacji Byka, ale ponieważ 'Aldebaranianie’ jest trochę trudne do wymowy, nazwali wroga „Tauranami”.
  • The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (1979), powieść Douglasa Adamsa. Aldebaran, który słynie z doskonałych win i likierów, jest tematem piosenki: „Aldebaran’s great, okay, / Algol’s pretty neat, / Betelgeuse’s pretty girls / Will knock you off your feet. / They’ll do anything you like / Real fast and then real slow”.
  • Legend of the Galactic Heroes (1982-1987), japońska seria powieści Yoshikiego Tanaki. Stolica Federacji Galaktycznej, ustroju, który zjednoczył ludzkość po dziesięcioleciach chaosu, po udanej rebelii przeciwko Ziemi, znajduje się na planecie w systemie Aldebarana.
  • Narabedla Ltd. (1988), powieść Frederika Pohla. Na planecie krążącej wokół Aldebarana, Narabedla Ltd. „Narabedla” będąca retrogramem Aldebarana) jest korporacją należącą do kosmitów i zarządzaną przez ich ludzkich agentów. 
  • Aldébaran (1994-1998), seria komiksów Luiza Eduardo de Oliveiry (podpisującego się jako Léo/grafika powyżej). Akcja serii toczy się głównie na zamieszkałej przez ludzi planecie Aldebaran IV, często nazywanej po prostu Aldebaranem.
  • Blue Mars (1996), powieść Kim Stanley Robinson. Jackie Boone, wnuczka pierwszego kolonisty Marsa, Johna Boone’a, zabiera międzygwiezdny statek do „gwiazdy w pobliżu Aldebarana, gdzie planeta podobna do Marsa toczy się po orbicie podobnej do Ziemi wokół gwiazdy podobnej do Słońca”. Robinson pisze, że przy „kilku procentach” prędkości światła podróż do tej gwiazdy zajmie 20 lat, co sugeruje, że „gwiazda w pobliżu Aldebarana” jest bliżej niż sam Aldebaran.
  • Johnny Mackintosh: Star Blaze (2010), powieść Keitha Mansfielda. W drugiej powieści o Johnny’m Mackintoshu , zbudowany na zamówienie komputer Johnny’ego – Kovac wykrywa pozaziemski sygnał i dzięki temu Johnny rozpoczyna swoje przygody, pozostawiając Ziemię w podróży przez czas i przestrzeń, która zabiera go do gazowego giganta orbitującego wokół Aldebarana, gdzie spadając przez gęstą atmosferę jest, świadkamiem niesamowitych zjawisk inspirowanych serialem Carla Sagana „Kosmos”.
  • Inwazja z Aldebarana (1959), zbiór opowiadań Stanisława Lema. Na Ziemi, w okolicach wioski Myciska Niżne, ląduje statek kosmiczny, należący do cywilizacji Aldebarańczyków. Niestety (dla kosmitów) pierwszym przechodniem jest pijany Franciszek Jołas, który z pomocą drogowskazu nieświadomie odpiera inwazję z Aldebarana. Następnego dnia wszystko, co zostało po martwych przybyszach, zostaje rozszabrowane przez mieszkańców Mycisk, zaś pojazd kosmiczny przerobiony na maszynę do produkcji bimbru.

Star Trek

  • Where No Man Has Gone Before (1966), drugi odcinek pilotażowy Star Trek: The Original Series, napisany przez Samuela A. Peeplesa. Psychiatra statku, dr Elizabeth Dehner (Sally Kellerman) w 2265 roku przybyła na pokład Enterprise z kolonii Aldebaran, aby zbadać długoterminowe skutki podróży kosmicznych dla załogi. 
  • Hide and Q (1987), odcinek Star Trek: The Next Generation napisany przez CJ Hollanda i Gene’a Roddenberry’ego. Wąż Aldebaran jest gadzią formą życia pochodzącą z systemu Aldebarana. Ma trzy półprzezroczyste, podobne do kobry głowy wystające ze świecącej kuli unoszącej się nad ziemią, otoczonej światłami. Q, potężna, ale niegodna zaufania istota z rasy wszechmocnych, boskich istot znanych również jako The Q, na krótko przybiera postać węża Aldebarana, kiedy przedstawia się podczas wizyty na USS Enterprise-D w 2364 roku.
  • Relics (1992), odcinek Star Trek: The Next Generation napisany przez Ronalda D. Moore’a. Montgomery „Scotty” Scott, postać ze Star Trek: TOS, która została uratowana w tym odcinku TNG po 75 latach zawieszonej animacji wewnątrz transportera statku kosmicznego Jenolen, uwięziona w ogromnej kuli Dysona , przybywa do salonu Ten Forward USS Enterprise-D i zamawia drinka szkockiej whisky. Jest przerażony, kiedy smakuje napój, od razu spostrzegając, że jest sztuczny. Data oferuje mu „prawdziwy” alkoholowy napój – whisky z Aldebarana, z osobistych zapasów tajemniczego barmana Guinana.
  • Anomaly (2003), odcinek Star Trek: Enterprise napisany przez Mike’a Sussmana. Trip Tucker, główny inżynier na Enterprise, prowadzi pościg za osaariańskimi piratami, którzy ukradli ze statku broń, żywność i cenne zapasy. Podczas odcinka Tucker zgłasza się do ambulatorium z kontuzją, gdzie zostaje mu zaproponowane leczenie przy użyciu pijawek błotnych z Aldebarana, które wymaga umieszczenia stworzeń na klatce piersiowej i brzuchu. Tucker odmawia leczenia.

Taurus Aldebaran, Saint Seiya

Inne filmy i seriale

  • The Plot to Kill a City (1979), odcinki 106 i 107 w serialu telewizyjnym Buck Rogers in the 25th Century, napisanym przez Alana Brennerta i wyreżyserowanym przez Dicka Lowry’ego. Po schwytaniu Raphaela Argusa, znanego zabójcy, Buck dowiaduje się, że zabójca ma wziąć udział w konklawe terrorystów na planecie Aldebaran II. Buck przejmuje jego tożsamość, odwiedza system Aldebarana, odkrywa spisek mający na celu zniszczenie Nowego Chicago, sam zostaje odkryty i udaje mu się wrócić na Ziemię, aby udaremnić spisek.
  • The Mystery of the Third Planet (1981),animowany film fabularny Soyuzmultfilm (rosyjskie studio animacji) oparty na powieści Kira Bulycheva „Podróż Alicji”, w reżyserii Romana Kachanowa . Aldebaran to planeta, na której mieszka przyjaciel Alicji – Kola.
  • The Husbands of River Song (2015), odcinek Doktora Who napisany przez Stevena Moffata. Po przejęciu TARDIS, wciąż nieświadomy najnowszej regeneracji Doktora, profesor River Song trafia na boczny panel w TARDIS by odsłonić szafkę z napojami, nalewa sobie brandy Aldebaran.
  • Saint Seiya (1986-). Nazwa 'Aldebaran’ jest używana przez Złotych Rycerzy Ateny, którym patronuje gwiazdozbiór Byka – Taurus Aldebaran z Saint Seiya: Lost Canvas i XX-wieczny rycerz z orginalnej serii o tej samej nazwie.
  • Legend of the Galactic Heroes : seria powieści sci-fi Yoshikiego Tanaki i późniejsze adaptacje, w tym OVA z 1985 roku i seria anime z 2018 przedstawiają planetę „Theoria” w systemie Aldebarana jako siedzibę Federacji Galaktycznej, międzygwiezdnej republiki, w której kwitła ludzka eksploracja i cywilizacja, zanim upadła i zreorganizowała się jako Imperium Galaktyczne.

Gry

  • Star Control – seria gier komputerowych (Star Control, Star Control II, and Star Control 3)
  • Frontier: Elite II (1993), Frontier: First Encounters (1995) i Elite: Dangerous (2015).
  • FreeSpace 2 (1999), 
  • Escape Velocity Nova (2002).
  • Ragnarok Online (2002).

Algenubi (Epsilon Leonis)

  • Tékumel (lata 40. XX wieku), powieści i gry M.A.R. Barkera. Algenubi jest domową gwiazdą rasy Hlutrgú.

Algol (Beta Persei)

  • Beyond the Wall of Sleep (1919), opowiadanie HP Lovecrafta. Algol jest miejscem ostatecznej bitwy między „świetlną istotą” a jej międzygwiezdnym nemezis, niejasnym „kosmicznym ciemięzcą”. Bitwa jest naznaczona pojawieniem się gwiazdy nowej na nocnym niebie w pobliżu Algola.
  • Algol (1920), niemy film napisany przez Hansa Brennerta i Fridela Köhne i wyreżyserowany przez Hansa Werckmeistera. Znany z futurystycznej scenografii Waltera Reimanna, przedstawia Emila Janningsa (popularnego niemieckiego aktora lat 20-tych XX wieku) jako Roberta Herne’a, górnika, który spotyka obcego z systemu Algola.
  • Neither Brute Nor Human (1984), krótka historia Isaaca Asimova, wydana w Ellery Queen’s Mystery Magazine, a następnie umieszczona w kolekcji Banquets of the Black Widowers. Algol jest rozwiązaniem zagadki, w której należy zidentyfikować właściwą gwiazdę.
  • Tékumel (lata 40. XX wieku), powieści i gry MAR Barkera. Algol jest domowym słońcem Tinalii, czyli Gnomów.
  • The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (1979), powieść Douglasa Adamsa. Algol jest tematem przyśpiewki: „Aldebaran’s great, okay, / Algol’s pretty neat, / Betelgeuse’s pretty girls / Will knock you off your feet. / They’ll do anything you like / Real fast and then real slow”.
  • Mekton (1984–1994), gra fabularna zaprojektowana przez Mike’a Pondsmitha i opublikowana przez R. Talsorian Games . System Algola to jedno z ustawień gry, które zawiera mecha w stylu japońskim. Jak opisano w grze, system różni się znacznie od rzeczywistości (składa się z czterech gwiazd, w tym żółtego karła podobnego do Słońca).
  • Phantasy Star (1987–1993), gry fabularne i inne dodatkowe media stworzone przez firmę Sega. Akcja gry toczy się w systemie planetarnym Algola, który jest domem głównego antagonisty – Dark Falza.
  • Ménage à Troi (1990) i Qpid (1991), odcinki Star Trek: The Next Generation. W odcinkach występuje cywilizowana, obca rasa zwana Algolianami .
  • Stargonauts (1994) i Bikini Planet (2000), powieści Davida S. Garnetta. Algol to świat rządzony przez matriarchalną monarchię inteligentnych kotów.
  • Midnight in the Heart of Midlothian (2009), opowiadanie zawarte w kolekcji Halo: Evolutions i Prototype (2010) w ramach fikcyjnego uniwersum Halo. Algolis to planeta Algola, zaatakowana przez Imperium Przymierza i broniona przez „marines” z United Nations Space Command. Wszystkie siły Przymierza zginęły w ataku.
  • Imię Ra’s al Ghula, jednego z głównych wrogów Batmana w uniwersum DC, zostało zaczerpnięte od nazwy gwiazdy.

Alhena (Gamma Geminorum)

  • Tékumel (lata 40. XX wieku), powieści i gry MAR Barkera. Alhena jest domowym słońcem rasy Nyaggi. 

Alioth (Epsilon Ursae Majoris)

  • Star Trek: Bridge Commander (2002), gra stworzona przez Totally Games i wydana przez Activision. „System Alioth” i „Maelstrom” to lokalizacja gwiazdy Vesuvi, której sztucznie wywołana supernowa niszczy planetę Vesuvi III, prowadząc do wojny międzygwiezdnej.
  • Frontier: Elite II (1993) i Frontier: First Encounters (1995) oraz Elite: Dangerous (2014), gry komputerowe napisane przez Davida Brabena i innych. 
  • The Ship Who Sang (1969) powieść science fiction autorstwa Anne McCaffrey. W rozdziale 3, „The Ship who Killed”, Brainship Helva i jej Brawn Kira podróżują na ponurą wulkaniczną planetę Alioth.

Alkalurops (Mu Boötis)

  • Diuna (1965) Franka Herberta i inne powieści osadzone w uniwersum. Ix jest dziewiątą planetą (stąd jej nazwa) od gwiazdy Alkalurops (zwanej Rodale w serii „Legendy Diuny) i jest bogatym źródłem zaawansowanych technologii we wszechświecie Diuny. Urządzenia wyprodukowane na Ix i Richese (wspomnianej przy okazji gwiazdy Keid) są powszechne i uważane za niezbędne, chociaż czasami testują granice antytechnologicznych zakazów Butleriańskiego Dżihadu.

Alfa Gruis (Alnair)

  • Starliners: Commercial Travel in 2200 AD (1980), książka osadzona w świecie Terran Trade Authority, autorstwa Stewarta Cowleya. Alfa Gruis posiada w tej rzeczywostości system czterech planet. Alpha Gruis I jest ojczyzną Natanów (Natans), którzy nie pochodzą z tej planety. Natanowie zostali zmuszeni do skolonizowania planety po tym, jak ich statek kolonizacyjny rozbił się na tym świecie ponad 2500 lat wcześniej. Natanowie są stosunkowo introwertyczni w osobowości i pozwalają tylko tylko kilka odwiedzin spoza świata naraz za pośrednictwem swojej linii kosmicznej – Magnum Charter, która została założona w 2199 roku.

Alfa Hydri

  • Serpent’s Reach (1980), powieść CJ Cherryh. Alpha Hydri III (Cerdin) to ojczysta planeta Majatów, rasy insektoidów, której konflikty między ulami napędzają powieść. Artykuł w Serpent’s Reach dotyczy trudności w ustaleniu rzeczywistej macierzystej planety Majata na podstawie sprzecznych dowodów znalezionych w różnych częściach wszechświatowego korpusu Przymierza i Unii.

Alfa Mensae

  • Starliners: Commercial Travel in 2200 AD (1980), książka osadzona w świecie Terran Trade Authority autorstwa Stewarta Cowleya. Wokół Alfy Mensae krążą trzy planet, z których jedną jest Pole Monka, nazwana na cześć doktora Edwarda Monka, kierującego ekspedycją z początku XXII wieku, która skolonizowała świat, nazwany później jego imieniem. 
  • The Stones From Who Meadows Grow (1998) to opowiadanie Wolfa Reada opublikowane w Analog Science Fiction and Fact (marzec 1998). Goliat jest życiodajną planetą, która krąży wokół Alfy Mensae. Planeta znajdująca się pośród gęstego dysku planetozymali i protoplanet, jest nieustannie obijana przez te bolidy – stąd nazwa świata. Częste uderzenia meteorów mają krytyczne implikacje dla rdzennego życia i ludzkiej placówki badawczej zlokalizowanej na jednym z kontynentów. 

Alnilam (Epsilon Orionis)

  • Robinson Crusoe na Marsie (1964), film napisany przez Johna C. Higgins i Ib Melchior na podstawie powieści „Robinson Crusoe” Daniela Defoe. Alnilam jest domową gwiazdą kosmitów w tym filmie, w tym niewolnika o imieniu „Friday” („Piętaszek”), uwolnionego przez astronautę z Ziemi.

Alnitak (Zeta Orionis)

  • Miasto na krawędzi wieczności (1967), odcinek Star Trek: The Original Series napisany przez Harlana Ellisona. Kapitan Kirk z trudem przypomina sobie książkę napisaną około 2030 roku przez słynnego pisarza z „planety okrążającej lewą gwiazdę w Pasie Oriona”.
  • Infinity Beach (2000), powieść Jacka McDevitta. Alnitak to miejsce pierwszego kontaktu między cywilizacjami ludzkimi i obcymi.

Alfa Coronae Borealis (Alphecca/Alphekka)

  • Star Carrier, seria powieści Williama H. Keitha Jr. piszącego jako Ian Douglas. Na Ziemi wykryto obce transmisje radiowe z Alphekki, co prowadzi Terrańską Konfederację Stanów do wniosku, że może to być główna baza Sh’daar. W drugiej książce, Center of Gravity (2011), kontradmirał Alexander Koenig otrzymuje pozwolenie na uruchomienie operacji Crown Arrow i zaatakowania domniemanej bazy. Odkrywają dużą, zautomatyzowaną fabrykę statków kosmicznych, pokonują flotę broniącą jej i niszczą stację.
  • Star Trek: The Next Generation (1997), w powieści „Intellivore” Diane Duane wspomina planetę Alphecca IV jako ojczystą dla cywilizacji Alpheccan, która rzadko opuszcza swój system macierzysty.
  • W grze komputerowej z 2002 roku Star Trek: Starfleet Command III siódma planeta systemu Alphecca, Gemma VII, jest własnością Romulańskiego Imperium Gwiezdnego i przyjaznym portem dla postaci grających postaciami z tej rasy.

Alfa Tucanae

  • Star Control II (1992), gra komputerowa opracowana przez Toys for Bob i wydana przez Accolade. Alfa Tucanae I to ojczyzna gatunków Zoq, Fot i Pik. Czwarty rodzimy, rozumny gatunek planety, Zebranky, żerował na Zoq, Fot i Pik, dopóki cała trójka nie zjednoczyła się, by je zniszczyć. W trakcie gry planeta jest atakowana i bombardowana orbitalnie przez Kohr-Ah, który zniszczy całe życie na planecie, chyba że gracz pokona ich na czas.

Ankaa (Alfa Phoenicis) 

  • Starliners: Commercial Travel in 2200 AD (1980). Wokół Alfy Phoenicis krąży 4 planety, z których jedna, Alfa Phoenicis II, ma powierzchnię w 86% składającą się z wody i jest nazywana Synakkah Musfor przez wysoce zaawansowanych tubylców, Synakkahans (Synakkanów?), przypominających dwunożne homary. Synakkahanowie słyną z zaawansowanych nauk medycznych, dzięki czemu wielu przybyszów z innego świata otrzymuje pomoc medyczną w ciężkich przypadkach. Podwodne miasta i ogrody na planecie również przyciągają wielu turystów. 

Atlas (27 Tauri)

  • Gra Starlink: Battle for Atlas z 2018 roku rozgrywa się w fikcyjnym układzie planetarnym wokół Atlasa.

CDN


Główne żródło – angielska Wiki

127 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *